Oi tie gėjai… kaip dainavo Marijonas

Gėjų paradas Baltic Pride 2016Yra tokie žmonės, kurie eina prieš gamtą ir dėl to, sako, patiria labai daug priešiškumo, pykčio, engimo. Tai gėjai, lesbietės ir kiti, kurių ne visus ir išvardint sugebėčiau. Man su jais ne pakeliui, bet, matyt, senstu, ir vis mažiau man jie maišo ar kelia kokių nors reakcijų (neseniai net filmas apie gėjus patiko). Bet negi praleisiu proga pamaigyt klaviatūrą po Vilniuje tiek dėmesio sulaukusio „Baltic Pride 2016“?

Didelių pasikeitimų po ankstesniojo parado tikrai yra. Visų pirma – žmonių reakcija. Daug mažiau pasipriešinimo, daug mažiau agresijos, daug mažiau kiaušinių. Net P. Gražulis policininkus nudžiugino, jog panešėti nereikės. Nebuvo ir LGBT narius izoliavusių tvorų, kaip kokiam zoologijos sode. Čia jau tolerancija ir iš pačių „kitokių“ – priėmė į savo paradą visus norinčius, tik eik, džiaukis gražia diena ir Vilniaus gatvėmis, o jei dar vaivorykštinę vėliavą su savim pasiimsi – visi tik plos.

Tačiau toli gražu ne viskas taip gražu ir tolerantiška. Paradoksalu, tačiau tolerancijos trūksta ir iš parado dalyvių, kurie skelbiasi: visi lygūs, jog mes tik žmonės, o ne propaganda. Nevertinsiu, kiek paradas yra propaganda, ne mano tai kompetencijoje, bet dėl lygūs norėtųsi ir pasiginčyti. Šio įrašo iš tiesų nebūtų, jei ne vienos Vilniuje gyvenančios mamos Facebook žinutė:

Aš laaaaaabai labai supykus. Kai atvažiuoji su vaiku į parką, o tavęs nepraleidžia dėl to parado, tai apie kokią toleranciją galima šnekėti. Juk jie taip siekia lygybių…..bet iki lygybės dar toli. Gerą strateginę vietą parinko, kur kasdien daug vaikų…

Ir ji tikrai teisi. Gražus oras po audrų, savaitgalis – su vaikais tikrai norisi kur nors išeiti, o Bernardinų sodas, kadaise ne šiaip sau vadintas Jaunimo parku, puiki tam vieta. Deja, visus norinčius įeiti pasitiko policijos pareigūnai (nors girdėjau slaptažodį įėjimo: mes dalyviai! – puikiai suveikia). Nelabai noriu tikėti, kad parkas išimtinai pasirinktas dėl kažkokių rimtų priežasčių, tikiu, kad tai tiesiog patogi vieta senamiestyje (man Bernardinų sodas yra vienas iš svarbiausių traukos objektų Vilniaus senojoje dalyje), tačiau kam gi reikėjo jį uždaryti? Kuomet vyksta bėgimas, uždaromi tam tikri takeliai, laisvai galima praeiti tiek šalia jų, tiek ir jais, jei tai netrukdo bėgikams ir nekelia pavojaus patiems žmonėms – jokių didesnių nepatogumų pėstiesiems nedaroma. Šiuo atveju buvo manoma, kad gėjai ir kiti paradistai yra pavojingesni už bėgančius sportininkus? Taigi, parkas buvo skirtas jiems, o ne visiems, nors paradas ir turėjo padėti rasti ryšį, suprasti vieniems kitus.

Kitas netolerantiškas ir nelygus dalykas pasimatė foto galerijose (o jau nuotraukų portalai tikrai padarė daug) – apranga. Nors vulgarių dalyvių buvo gana mažai, bet pasirodantys vien su triusikais… Na, žemas lygis, o ir viešąją tvarką tai pažeidžia. Čia ne RIO ir ne dar koks festivalis, kuriame aiškiai vaikams ne vieta, čia buvo kviečiamos šeimos, kuriose ir mažamečiai. Tokie vaizdai net ir per televiziją gauna T, N-14 ar dar kokį riboženklį. Tai kur gi, transeksualai, Jūsų tolerancija vaikams? Jei pats homoseksualumas nežaloja vaikų psichikos (nors dėl to ir vyksta daug aršių diskusijų), tai ale seksualus įvaizdis, tinklinės kojinės ir per jas šviečiančios kelnaitės tikrai nėra tai, kas turi būti rodoma vaikams, siekiant gerinti LGBT įvaizdį visuomenėje. Beje, laižymasis viešoje vietoje, nepriklausomai nuo orientacijos, taip pat gali užtraukti bent jau įspėjimą.

Nepaisant smulkmenų, mano akimis paradas praėjo gana sėkmingai, nors tikrai labai norisi dar daugiau supratimo ir iš pačių LGBT narių, norisi, jog jie siektų būti žmonėmis, o ne kažkuo daugiau. Jokių papildomų teisių, jokių aukštinimų, jokių išskirtinių sąlygų. Aš už tai, kad gėjai, lesbietės, transeksualai, biseksualai ir dar aibė visokiausių seksualų galėtų gyvent be baimės prabilti apie savo polinkį, tačiau aš nenoriu matyti to kaip kažko daugiau, kažko sveikintino ar kažko aukštinamo. Būkime iš tiesų lygūs, kiek tai įmanoma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.