Komercinės šventės

Dažniausiai paminėjus išsireiškimą komercinė šventė sulaukiu patikslinimo – „valentinkė?“ Taip, ji daugumai tikrai atrodo kaip tik eilinis prekybininkų triukas po sauso sausio atsigauti pardavimų srityje. Tačiau toli gražu tai ne vienintelė komercinė šventė. Bene visos šventės tampa eiliniu komerciniu rudžiu. Į Google įvedus paieškos raktažodį „komercinė šventė“ pirmajame puslapyje galima pamatyti straipsnius apie įsimylėjelių dieną, Kalėdas, Velykas…

Vėlinės – ne išimtis

Praėjo Vėlinės. Kaip visada daug pykčių tarp tų, kurie švenčia Haloviną ir tų, kurie jo nekenčia, nes jis „netinkamu laiku“ ar dėl to, kad tai „amerikietiška nesąmonė“. Nei laikas netinkamas, nei tai amerikietiška – Halovinas kildinamas iš Samhaino – keltų šventės. O keltai netokie jau ir tolimi mums. Po Vėlinių gražu kapinėse dėl švieseliu, bet tik tamsiu paros metu. Dieną po Vėlinių matau tik didžiulį plastiko, stiklo ir kitų atliekų kalną – žaliasias vertybes labai gretai pamirštame, kai tai neparanku.

Savaitgalį prieš Vėlines šiek tiek pakeliavome Lietuvoje. Stabtelėjom Utenos Ermitaže – statybinių prekių parduotuvėje, ne muziejuje. Žmonių daugoka (tikėjausi, kad dauguma bus kapinėse). Atkreipiu dėmesį į jų pirkinių vežimėlius, o ten didžiuliai kiekiai dirbtinių kapinių gėlių, žvakių ir kitos vėliniškos atributikos. Kas čia bendro su statybų prekėmis? Nieko, tačiau prekybininkams tai puiki proga dar vienai einamai prekei ir kone mėnesį trukusioms akcijoms. Jau nekalbant, kad maisto prekių parduotuvėse vos įėjus pirma prekių pasūla ilgą laiką buvo žvakės ir gėlės. O gal susigudysi atėjęs pirkt batono.

Neperka – bloga, perka – per mažai. Tikra (ne)komercinė šventė

Dėl prekybos centrų labai nepatenkinti kapinių patvorių pardavėjai. O žurnalistams – pigus turinys, kurį suskaitys statistinis jų skaitytojas. Kapinių prekeiviams belieka skubantys ir iš anksto nesirūpinantys. Patys pardavėjai neslepia, kad prekiauja dvigubai ar net daugiau kartų brangiau. Tik kasmet nepraleidžia progos pasiskųst, kad vis mažiau ir mažiau perka. Labai užkliuvo frazė Delfi straipsnyje „Jaunimas kapų lankyti nenori, čia jo beveik nebūna. Užtat girdėjau, Palangos viešbučiai dabar pilni“. Taip, daug kas pirmadienį nedirbo, dirbo nuotoliu ar dar kitaip sugalvojo ir pasirinko atostogas. Tik ar tai blogai? Per Kūčias ar Kalėdas (juk tai vadinama šeimos švente) kurortai irgi pilni. Ne tik jaunimo. Na, pabandė pardavėja įgelti jaunimui, kad pagarbos mirusiems nerodo. Bet turbūt pardavėja nelabai mato, kas vyksta po to kai ji jau būna savo gėles sukišusi į sandėliuką ar autobusiuką – vakare kapinėse gausu jaunimo. Žinoma, daugiausiai dėl to gražaus vaizdo ir Instagram nuotraukų, ypač jei kapinės kalvotoje vietoje.

Šventė nusisavinta

Vėlinių esmės niekada pernelyg gerai ir nesupratau. Niekada neskyriau lapkričio pirmosios ir antrosios (manau, dauguma kapinių lankytojų irgi maišo, kuri diena yra Vėlinės, o kuri Visų šventų diena). Tačiau nepatingiu pasidomėti, jei man to prireikia. Skirtingai nei kai kurie veikėjai, kaip pavyzdžiui, bobučių influenceris R. Doveika (nuoroda) kalba apie Haloviną kaip apie dvasinę tuštumą ar mirties išniekinimą. Mirusių išniekinimas – rimtas kaltinimas. Nors iš tiesų, grįžtant prie Halovino ištakų, pradėkim nuo pavadinimo – All Hallows Eve vieną dieną tapo Halloween. Pažodžiui išvertus – visų šventų vakaras. Ir jį sugalvojo ne kas kitas kaip popiežius. Per laiką šventė tapo aktyvesnė, atsirado tokios veiklos, kurias įprastai jau siejame su JAV. Ir jei visgi žiūrėtume tiek į Haloviną, tiek į Vėlines / Visų šventų dieną – tradicijos yra labai panašios ir matosi tik skirtinga šventės mutacija. Eilinį kartą bažnyčia nusisavina šventę ir jos ištakas ar greta mutavusias šventes laiko šėtoniškomis ar kaip kitaip menkina. Halovino šventės mėgėjai nemenkina ir neneigia Vėlinių ar nesišaipo iš einančių į kapines. Bet reikia nepamiršti, kad kunigai ir didelė dalis religiningų žmonių vadovaujasi viena tiesa ir tik viena knyga.

Artėja kita komercinė šventė

Ir jau tuoj tuoj bus kita didelė komercinė šventė. Pati didžiausia. Dar prieš lapkritį prekybos centruose pradėtos statyti eglutės, puošiami langai. Dar kelios dienos ir prekybos centruose prasidės „Last Christmas“ košmaras bei vienas po kito straipsniai – koks kalėdinis krepšelis populiariausias, kiek skirti dovanos, kaip pabrango kalėdinis stalas ir t.t. Tai su šventėm!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.