Kodėl pabėgėliams ne vieta provincijoje?

Pabėgėlių stovyklaViena populiariausių temų pastaruoju metu – pabėgėliai. Jau kiek ir aprimo ji, bet vis dar diskutuojama. Tarp tų diskusijų pasirodo ir siūlymai atkelti pabėgėlius į tuštėjančią provinciją. Žinoma, priešaky viso to – Didžiasalis. Tačiau tiek Didžiasalis, tiek kiti provincijos miestai, miesteliai ir kaimai neturėtų tapti pagrindinėmis pabėgėlių zonomis. Paaiškinsiu kodėl.

Daug pabėgėlių – daug problemų

Visai kaip ir sakoma apie vaikus, vienas vaikas nebėda, du vaikai – dvi bėdos. Pabėgėliai, tautinės, rasinės mažumos retai kada kelia problemų jei jų yra mažas procentas tam tikroje vietoje, tačiau kur jų koncentracija didesnė – ten bėdos neišvengiamos. Neseniai teko skaityti straipsnį apie Vokietijos policininkus, kurie po vieną ekipažą net nevažiuoja į tam tikrus kitataučių rajonus, Detroite kai kuriuose rajonuose tikimybė tapti smurto auka 1 iš 7 (kitaip tariant, kartą per savaitę…), didelė dalis vietos gyventojų – juodaodžiai ir t. t. Kokia tikimybė, kad darbo neturintys, kalbos nemokantys atvažiavę Sirijos ar kitų šalių piliečiai, kurie užims tuščius Didžiasalio, Ventos ar net gana didelio Visagino butus, nepradės iš neturėjimo ką veikti pagal savas tradicija protestuoti ir veikti taip, kaip jiems norisi? Tuo tarpu viena ar kelios šeimos (atsižvelgiant į gyvenvietės dydį) ko gero didesnių problemų tikrai nesukels. Žinoma, patogu – išpirkai kelis šimtus ar kiek daugiau nei tūkstantų eurų kainuojančius butus ir sukeldini visus. Pigu, paprasta, bet vėliau problemų sprendimas bus dešimteriopai brangesnis, jei, žinomas, kas nors imsis jų sprendimo.

Darbo neatsiras

Į Europą plaukiantys pabėgėliaiKitas faktas – darbo provincijoje kaip nėra, taip ir neatsiras. Tiksliau, jo yra, bet nepakanka net vietiniams, ką kalbėti apie tuos, kurie atvažiuos, jų niekas nepažinos, negalės nuspėti galimo elgesio ir tikro noro dirbti, o ir kalbos barjeras, kultūriniai skirtumai labai dažnai kiša koją norintiems rasti darbą. Taip pabėgėliai ir gyvens iš valstybės lėšų, gaudami kompensacijas ir išmokas viršijančias daugumos vietos gyventojų pajamas. Sąžininga? Abejoju. Tiesa, po kurio laiko jie pabėgėlių išmokų nebegaus, gaus tik tokias pačias kaip ir kiti Lietuvos gyventojai, jei situacija nepasikeis.

Mokymai

Reikia nepamiršti, kad pabėgėliams turės būti skiriami kalbos mokymai, darbo įgūdžių ir kiti kursai, priešingu atveju vėl tik bėdos ir pavojai. Ar provincijoje yra pakankamai specialistų, galinčių mokyti valstybinės kalbos užsienietį? O kokia kalba vyks darbo rinkos mokymai, kursai? Ko gero visa tai bus tik didžiuosiuose šalies miestuose, tad nemenkos papildomos išlaidos „naujakurių“ pervežimams keletą kartų per savaitę. Tuo tarpu jų vaikai mokysis lietuviškose mokyklose. Ar mažų miestelių ir kaimų mokyklose yra socialiniai pedagogai, asistentai, kurie padėtų įveikti vaikams kalbos barjerą, paaiškintu vietos taisykles, kultūros įpročius, suteiktų galimybę „įsivažiuoti“ į lietuvišką gyvenimą.

Tuo tarpu išskaidžius pabėgėlius po visą Lietuvą, daugumą jų apgyvendinus dideliuose miestuose, vieną kitą šeimą perkėlus į mažesnius miestus ir miestelius galima būtų puikiai integruoti įvairiausius pabėgėlius iš skirtingų šalių, su skirtingais poreikiais ir turimomis žiniomis, įgūdžiais. Žinoma, pervežimas ir kitos problemos lieka, tačiau kur kas paprasčiau atvežti keletą šeimų į artimesnį miestą nei samdyti kelis autobusus vien į keletą kaimų. Vėlgi, bent pusė to kiekio, kuris planuojamas Lietuvai tikrai turėtų net neišsikrauti lagaminų, nes jų tikslas yra šalys, kur galima daug uždirbti nedirbant.

ProtestaiLabai įdomu tai, kad Švedijoje pabėgėliai protestuoja prieš perkėlimus, naujas gyvenamas vietas atokiau nuo didmiesčių ir panašiai. Kodėl su jais yra taikstomasi? Jei jų tikslas yra pabėgti nuo karo, išnešti sveiką kailį iš pavojingos zonos, o ne ekonominiai sumetimai, tai jie tikrai turėtų džiaugtis šilta pastoge, maistu ir saugumu, kurį suteikia juos priėmusi valstybė. Keli procentai tai vertina ir tuo džiaugiasi (net jei jų tikslas ir kitoks, jie taip sukuria gerą įspūdį apie save), o dalis elgiasi taip, lyg juos kas per prievarta išvežė iš jų gimtinės ir dabar verčia vergauti. Įdomu, kiek pabėgėlių iš tiesų yra pabėgėliai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.