Sutinku su „10 priežasčių, kodėl neverta duoti kyšių medikams“

KyšisŠiandien Delfi pasirodė vienos skaitytojos straipsnis apie kyšius medicinos darbuotojams ir išvardinta net 10 priežasčių, kodėl kyšių duoti neverta. Iš esmės, su straipsniu sutinku ir šiek tiek noriu iš savo pusės papildyti, pataisyti, pritarti, o gal tiesiog pasistengti, kad ši tema būtų kuo plačiau aptariama. Pirmiausia siūlau perskaityti originalą, o tada grįžti prie mano įrašo.

Kyšio davimas ir ėmimas = nusikaltimas

Neginčijama tiesa. Kyšis = nusikaltimas. Jei nevagiame, neduodame kyšių teisėjams, tai kodėl turėtume duoti medikams? Sakysite 10 ar 20 eurų ne kyšis? Net ir 1 euras gali būti laikomas kyšiu, jei jis duodamas tam, kad gauti geresnes sąlygas, o mainais į tai neišrašomas kvitas ar sąskaita už suteiktas paslaugas. Dar dažnai tai vadinama atsidėkojimu, tačiau net ir ligoninėse kabo plakatai, kad geriausias atsidėkojimas – žodinis.

Kyšis – egoistiškas poelgis

Ir šiame punkte negaliu prieštarauti Delfi straipsnio autorei Danutei. Duodami kyšį iš tiesų tikimės geresnio nei priklauso aptarnavimo, palankesnių sąlygų, kurios galbūt yra būtinesnės labiau sergančiam. Be viso to, jei beveik visi duos, nebus kaip sudaryti palankesnių sąlygų esamomis galimybėmis ir kažkam, pavyzdžiui man, galbūt net teks vietoj palatos gulėti koridoriuje ar esant neinfekciniam susirgimui gulėti vienoje palatoje su tuo, kuris turėtų būti izoliuotas. Pastaruoju metu teko girdėti ne vieną tokį atvejį…

Kyšis medikui kvalifikacijos nepagerina

Duodami kyšį medikams žmonės tikisi, kad šie dirbs atidžiau, kokybiškiau gydys, nepridarys klaidų, dėl kurių tektų kentėti visą likusį gyvenimą. Mitas. Gydytojas tikrai neįgaus daugiau žinių vien dėl to, kad jo kišenėje nugulė keli šimtai eurų prieš operaciją, o seselė netaps kažkuo stebuklingu dėl kelių dešimtinių. Logiška? Man atrodo, taip. Žvelgiant iš kitos pusės, koks idiotas turi būti gydytojas, kad tyčia nugydytų žmogų? O jei jau taip nutinka, būtina ieškoti teisybės, ne tik burbėti to pačio Delfi komentaruose, kad medicina Lietuvoje bloga, medikai vagys ir t. t. Tuo tarpu net ligoninės skundų knygoje nieko neužsimenama apie vieną ar kitą neįtikusį, nepatikusį ar dar kaip netikusį gydytoją. Galbūt mano, tavo ar kaimyno skundas išgelbės kažkam gyvybę, ką gali žinoti..?

Bandos jausmas

Avių ir avinų bandaDelfi straipsnio autorė siūlo nesekti klaidingai besielgiančios daugumos pavyzdžiu ir skatina mąstyti savo galva. Taip buvo kalama ir mokykloje, bet jei tik tu nukrypsti nuo bandos esi malamas į miltus, engiamas, ignoruojamas ar iškoneveikiamas. Visgi, jei staiga imtų visi Jūsų draugai vagiliauti, ar prisidėtumėte prie jų? Greičiau imtumėte ieškoti naujų draugų, tad ir su kyšininkavimu taip – arba nediskutuokite su draugais apie tai, arba pamąstykite, ar tikrai tai tinkamas Jūsų draugų ratas. Geriausiai gyvenime sekasi tiems, kurie mąsto, bando ir daro, o ne tiems, kurie plaukia palei srovę.

Jei gydytojas prašo kyšio…

Na ir vėl negaliu nesutikti, kad jei gydytojas prašo (kad ir kokia forma) kyšio – jis, tikėtina, nėra geras specialistas. Pastaruoju metu sutikti kyšininkaujančio gydytojo neteko. Aplamai su jais susidurt nedaug teko, bet anksčiau tokia problema buvo ir iš tiesų faktas pasitvirtino – tai nėra geri specialistai, tiek kalbant apie jų bendravimą, tiek vertinant ir gydymą. Geriausias pasiūlymas, kuris buvo ir straipsnyje, ieškokite kito gydytojo, jei tik tokia galimybė yra įmanoma.

Sirgti brangu, tad verta taupyti ir neduoti kyšio

Ir vėl autorė teisi – jei tik bus reikalingi kokie nors vaistai, gydymas taps labai brangiomis atostogomis. Ką jau kalbėti apie neuždirbtus pinigus, sugaištą laiką, suprastėjusį darbingumą (tokiems kaip aš, kurie nedirbti negali). O dar sako, kad medicina nemokama 🙂 Taigi, kam dar mėtyti pinigus ten, kur tikrai nereikia mėtyti – kyšiams.

Bus, kas duoda daugiau

Paminėtas puikus pavyzdys iš reklaminių plakatų. Visada tikrai atsiras tokių, kurie duos daugiau. Na, nebent esate vienas iš Top 10 turtingiausių lietuvių, bet tokiu atveju Jūs greičiausiai kyšių neduosite – Jums to tiesiog nereiks. Sumokėsite 100 eurų už greitesnę vietą operacinėje, o kitas duos 200. Tikrai nebebūsite Nr. 1, todėl prarasite pinigus ir visiškai nieko neišlošite. Kaip sakoma, liksite kvailio vietoje. Sveikinu, prisijungėte prie tūkstančio kitų kvailių duodančių kyšius.

Mes nekalti dėl medikų mažų atlyginimų

Taip, mes tikrai dėl to nekalti. Medicinai skiriamos labai didelės valstybės lėšos ir jos daugybėje vietų yra labai plačiai švaistomos pačių ligoninių, su tuo teko susidurti asmeniškai, veltis į ilgas ir bergždžias diskusijas. Švaistymas prasideda beverčiais tyrimais ir tyčiniu laikymu ligoninėje ilgiau nei reikėtų. Atrodo smulkmena, bet tikiu, kad per vieną dieną apie 100 tūkstančių eurų taip iššvaistoma. Galų gale nenoriu labai sutikti ir dėl menkų atlyginimų. Geriausias to pavyzdys – Santariškių Akušerijos ir ginekologijos centro kiemas, kuriame teisę savo automobilius statyti turi tik ten dirbantys medikai. Iš 10 automobilių bent 7 yra dar su nepasibaigusiomis gamintojo garantijomis. Jei žmogus įperka tokį automobilį, jo atlyginimas tikrai nėra labai mažas, manau. Aišku, čia nėra stiprus rodiklis, bet tai parodo nemenkas galimybes šioje sferoje.

Galų gale, nepatinka atlyginimas – ieškok kito darbo.

Kyšis žemina ir pacientą, ir gydytoją

Kyšis purvina. Taip buvo reklamuojama policijos (atrodo) plakatuose. Visiškai sutinku. Kyšis dažniausiai parodo, kad tau reikia neteisėto dalyko, paslaugos, „teisingumo“, o šiuo atveju, geresnių sąlygų, brangesnių priemonių ar dar kažko (net nežinau ko galima norėt iš gydytojo).

Korupciją laikai blogiu, bet pats esi korumpuotas?

Įdomu, kad daugybė žmonių nepatenkinti burba ant korumpuoti teisėjų, policininkų, politikų… Tuo pat metu patys bruka seselėms, gydytojams į chalatus pinigus, siekia gauti kažką daugiau. Temos autorė gerai pasakė, pradėkime nuo savęs, nustokime kyšininkauti – tai jau šioks toks, nors ir labai mažas, procentas mažinant korupcijos lygį. Niekas neduos, nebus iš ko imt – neims.

Ir dar šiek tiek nuo manęs.

Nustokime sakyti, kad viskas yra blogai, kad viskas yra brangu, imkime ir keiskime savo aplinką, pasaulį, kuriame gyvename. Nors atrodo neįmanoma, bet istorija kalba kitaip, pasikeitimų gali pasiekti net ir vienas žmogus, jei tik jis įtikins minią. Gal Jūs būsite juo?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.