Gyvūnų registras – reikia, tik nežinom kam

Katinas
Čipuota katė.

Nuo šių metų pradžios atsirado nauja prievolė naminių gyvūnų turėtojams – sučipuoti šunis, kates ir šeškus – pagrindinius pasiutligės nešiotojus (ar tikrai?) Paslaugos kaina nei didelė, nei maža – žadama, kad su pasiutligės skiepu visa tai kainuos iki 15 eurų. Tačiau jau dabar vien mikroschemos įvedimas, arba paprasčiau tiesiog čipavimas, kainuoja kai kur ir per 20, nors rasti veterinarų paslaugų kainas internete ne taip paprasta, bent jau kai čipavimo kainos ieškojau. Kasmet skiepiju tiek šunį, tiek katę, kasmet skiepas brangsta (kompleksinis, ne tik nuo pasiutligės), o brangimas toks savotiškas, simbolinėmis apvaliomis sumomis, maždaug taip: 30 Lt >> 35 Lt >> 40 Lt >> 50 Lt >> 55 Lt >> 17,xx € (60 Lt) Tikėtina, kad šiais metais ir kitų pradžioje (įvykdyti prievolę sučipuot jau gimusius gyvūnus reikia iki 2017 balandžio) čipavimas kainuos kai kuriose veterinarinėse 13-15 €, tačiau kas metus galima tikėtis po eurą kitą kylančios kainos, o kaip dovanėlę iš valdžios gausim dar ir kokį mokestį, ypač už kates ir šeškus, nes šiems iš valstybės labai didelė infrastruktūra skiriama, daug vedžiojimo aikštelių ir t. t. Ironija, aišku. Pamenu, Vilniuj gyvenant dar reikėjo kelis litus už katę per mėnesį mokėt, nors ji nei sostinės kiemą matė, nei dar kažkaip pasinaudojo savivaldybės sukurta infrastruktūra. Pernai, lyg, toks mokestis buvo panaikintas.

Nuolaidos ir kompensacijos? Špygą taukuotą!

Dažniausiai kai atsiranda kokia nors prievolė, šiokių tokių nuolaidų turi pensininkai, neįgalieji, skurdžiai gyvenančios šeimos. Pasvajojom ir praeis, jokių kompensacijų ir nuolaidų, bent jau viešai kol kas to skelbiant negirdėjau. Vienintelė nuolaidą, kurią teko viena ausim išgirst – pirmi du gyvūnai čipuojami už savas lėšas, kitų čipavimas kompensuojamas. Kaip visa tai vyks, nežinau ir nesidomėjau, čipuot teks tik vieną – katė jau su čipu, nes buvo perkama iš veislyno su visais dokumentais, čipas buvo būtinas parodoms, tad tereikės mikroschemą grūst tik šuniui, kuriam jau metų ne tiek ir mažai – 10…

Čipavimo nauda savininkams? Gražūs pažadai ir tiek

Čipuot gyvūnus nuspręsta kovojant su pasiutlige. Čipas pasiutligės negydo, kiek žinau. Akivaizdu, kad greitu metu atsiras prievolė reguliariems skiepams ar dar kokioms nors procedūroms ir vaistams. Išlaidos savininkui, mokesčiai biudžetui ir pajamos veterinarams. Nauda..? Kol kas tik vienas privalumas – pasimetus gyvūnui bus lengviau jį atrasti, mat užteks nuskanuoti ir aišku, kas savininkas. Telieka tikėtis, kad tas, kas jį ras taip ir padarys. Viskas, tiek tos naudos ir tėra. Tėvų šuo irgi iš veislyno, turi tatuiruotę unikalią (tai buvo tuo metu siūlomas alternatyvus žymėjimo būdas). Deja, dabar tai jau nebetinka ir vis tiek reikės čipuot. Kodėl tuomet šuo kankinamas du kartus?

Pasiutligė

Pasiutus kiaunė
Nei skiepyta, nei čipuota ir niekam ji nerūpės, nors pasiutus.

Grįžtam atgal prie pasiutligės. Tai kaip gi čipavimas padės su ja kovoti? Niekaip. Tie žmonės, kurie čipuos savo augintinius, ko gero nėra net susidūrę su pasiutlige iš arčiau nei per televizoriaus ekraną ar interneto svetaines. Kaime gal kiek opesnė problema, tačiau ir čia dažniausiai pastebimi tik laukiniai gyvūnai, nešiojantys šią ligą.

Didžiausia bėda laukinės katės ir šunys. O juos kas čipuos? Niekas. Kaip niekas jų negaudo ir nekastruoja. Bent jau man po langais iš 10-15 kas dieną matomų kačių ir katinų nei vienas nekastruotas ir nesterelizuotas, niekas jų negaudys ir neveš čipuoti ar skiepyti – jie laukinukai, kurie iš žmonių gauna tik maisto, nors ir daugiau nei maisto bankas išdalina skurdžiai gyvenančioms šeimoms. Jie daugiau niekam neįdomūs, ypač valdžiai, priėmusiai šį įstatymą, nors būtent čia ir yra didžiausia problema, kurią reikia nedelsiant spręsti.

Nauda kelia nemažai abejonių…

Kačiukai
Maži kačiukai, kurių likimas… sakykim, neaiškus.

Labai sunku atsakyti, ar šis registras būtinas ir naudingas. Teoriškai, šiokia tokia jo nauda yra, bet tikrai ne kylant į kovą su pasiutlige, kaip akcentuojama. Tačiau kam dabar pradėti žymėti jau gimusius ir ne vienerius metus pragyvenusius gyvūnus, kam apsunkinti ir sukelti nepatogumą žmonėms? Yra nemaža tikimybė, kad kai kurie žmonės, nors ir nesinori jų taip vadinti, mes lauk savo kates ir šunis, paleis nuo būdos Sargį ir sakys, nieko nežinau ir niekas man nerūpi, nieko nemokėsiu, o norėdami atsikratyti jau čipuoto gyvūnų elgsis dar brutaliau nei dabar, juk reikia paslėpti „įkalčius“. Baisoka pagalvoti, kas bus su nelauktomis vadomis, kuomet įsigaliojo būtinybė čipuoti prieš atiduodant kitam šeimininkui… Ko gero, į madą grįš šuniukų ir kačiukų skandinimai. Žiauru, baisu ir nemalonu apie tai galvoti, tačiau įstatymų leidėjai ir ypač projekto autoriai turėtų pagalvoti ir apie pasekmes, ne tik galimą naudą.

Komentarų: 1


  1. labai aktualus ir teisingas straipsnis,bet švogeriu šalis,iš bet ko gauti pinigo,pinigo arba MĖS sudarysime tokias salygas,jog tu žmogeliuke ar invalidas,ar pensininkas,ar didžiai gerbiamas avinas,mokėsi,mokėsi.(NIEUMIEEŠ NAUČIEM,NIEXOČES ZASTAVIEM)

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.