Ar tikrai „gyvenime bus tik sunkiau“?

Pamenu, mokykloje sakydavo: „pabaigsi mokyklą norėsi sugrįžt, nes čia daug lengviau, gyvenimas eina tik sunkyn“. Baigiau mokyklą. Tada baigiau universitetą (studijuojant irgi daug kas sakė, kad studijos lengva ir po to tik ir norisi grįžt į studijų laikus). Jau tuoj 15 metų nuo paskutinio skambučio, bet vis dar neturiu jokio noro grįžt. Studijų metai irgi niekuo per daug nežavi. Buvo gražių, įdomių akimirkų, bet judam tolyn, o dairytis atgal smagu tik nuotraukose ir prisiminimuose, susitinkant su žmonėmis iš to „burbulo“, bet dar kartą gyventi tą patį gyvenimą – ne.

Mokykloje turi būti sunku

Gajus požiūris, kad mokykloje ir turi būti sunku. Jei tai bus žaidimo forma (šiuolaikinės pedagogikos principai), jei tai bus 100% saugi aplinka, tai vaikai nieko neišmoks, bus „lepšiai, mėmės ir mamyčiukai“. Tokio tipo požiūris labai greit pasirodo Facebook’e po bet kokio įrašo apie ką nors susijusio su mokykla: narkotikai, muštynės, mokytojų skundai ar, o siaube tik ne tai, ugdymas šeimoje, nes čia gi tik šiltnamio sąlygos vaikams, kurie „realiame gyvenime“ neišgyvens nė dienos.

Mokykloje reikia „užsiauginti skūrą“, pakentėti tuos 12 metų mokantis tai, kas gali būti neįdomu, pakentėti patyčias, pakentėti mokytojų engimą, nepamirškim šiaip ne taip iškęsti rinkliavas, pavyzdžiui, naujoms užuolaidoms (taip, aš irgi nustebau, bet tai dar vyksta), o dar ir 12 metų įtampos derinant privalomus (pamokos, namų darbai) ir norimus dalykus, tokius kaip hobiai.

Pati mokykla nenori tapti saugia ir patogia

Nors dauguma mokyklų savo misijoje kalba apie saugią, jaukią mokyklą, reta jų bent jau bando tokia būti. Labai geras pavyzdys yra Autisto tėčio blog’e apie prašymą mokykloje žymėti kryptis. Nebus viskas visur sužymėta, nors iš tiesų yra kitaip. Aklieji turi spec. ženklinimą šaligatviuose, šviesoforai skleidžia garsą, net lankytini objektai turi reljefinius maketus ar informaciją brailio raštu, kurtieji turi galimybę matyti filmus gestų kalba ar bent jau subtitrais, judėjimo negalią turintiems žmonėms pritaikoma vis daugiau viešų erdvių ir objektų. Bet mokykla vis dar bando likti ta sunkiausia dalimi.

Pažymėtos grindys su kryptimis

Realus pavojus – problemos tos pačios

Dažnai pilstoma purvais valstybė dėl to, kad nesam tinkamai pasiruošę karui, ekstremalioms situacijoms ir pan. Migrantų krizė didelių problemų nepridarė, COVID gal buvo kiek sudėtingai valdomas + rinkimai, o šiandien masinis melagingų pranešimų apie sprogmenis švietimo įstaigose. Ir čia blogiausiai pasirodė ne kas kitas, o būtent mokyklos. Dalis mokyklų visai nereagavo, dalis išvedė vaikus į stadioną. Ar tai tikrai saugiau? Kitos gi net tėvų nepasivargino informuot, tik pranešė, kad pamokų nebebus šiandien. Kodėl? Kas vyksta? Ne tėvų reikalas, pasirodo.

Ryte pasidžiaugiau, kad bent jau mano vaikams gerai, nereikia rūpintis evakuacija, niekam namai neįdomūs. Patikrinau el. paštą – pranešimas apie sprogmenį mūsų namuose. Greitai atvykę tyrėjai atliko savo darbą, kelios minutės pokalbio, teritorijos apžiūra, kitos būtinos procedūros ir tęsiam savo darbus: kas į paskaitas, o kas į kitą potencialiai sprogdintiną įstaigą ar protokolų pildyt. Sunki diena pareigūnams, bet daugiausiai kritikos naujienų portalų komentaruose sulaukia jie ir premjerė su prezidentu. O čia aš nematau niekam iš jų priekaištų. Situacija rami, valdoma, viešoj erdvėj pranešimų daugybė, kalba ir policijos atstovai, ir vidaus reikalų ministrė, įvairūs specialistai. Braižas pažįstamas – tas pats vyko ir tebevyksta Latvijoje, Estijoje, su tuo susidūrė ir Ukraina.

Ne viskas tik blogai

Galiu tik pasidžiaugti, kad yra Lietuvoje mokyklų, kurios sugebėjo šiandien reaguoti šaltai, laiku atkreipė dėmesį ir informavo tiek atitinkamas tarnybas, tiek ir tėvus. Ėmėsi priemonių saugiau dirbti arba nedirbti, jei negalėjo įsitikinti, kad tai yra saugu.

Taip pat, yra tokių mokyklų, kurios ir į kiekvieną iniciatyvą reaguoja tinkamai, svarsto, vertina galimybes, o ne ieško priežasčių ar pasiteisinimų, kodėl tai neįmanoma. Ne visi mokytojai įrodinėja, kad gyvenimas yra tik sunkus ir nykus, o egzaminai – tai kažkas, ko tu neišlaikysi. Yra gerų Mokytojų. Yra jaukių mokyklų. Ir ne tik egzaminų 100-ukai parodo, kas iš tiesų yra gera mokykla.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.