„Septintas mėnuo“ baigėsi su daug įdomybių

Klaida? Ne, rugsėjis tikrai septintas mėnuo, jei verstume September pažodžiui iš lotynų kalbos. Lietuvių kalboje turime unikalų pavadinimą – rugsėjis. Arčiau žemės ūkio, nors vis daugiau žmonių nutolsta nuo to ir kartais net nežino, kaip atsiranda agurkai, pomidorai, būna stebuklas sužinojus, kad bulvės „gyvena“ po žeme. Iš kitos pusės, yra dar manančių, kad vaikus atneša gandrai arba jie randami kopūstuose (nepamenu nuo ko priklauso, gal nuo vaiko lyties, o gal nuo politinių pažiūrų). Bet kas gi įdomesnio šį rugsėjį?

Aurelijus Veryga apie gyvenimo įgūdžių programą

Jau du mokyklinukai

Šis rugsėjis jau dviem vaikam susijęs su mokymusi ir pamokomis. Griebėm už ragų 4 ir 1 klases. Rugsėjo 2-ą papramogavom mokykloje, o nuo 4-iosios jau ir į mokslus teko kibt. Tęsiam (ir pradedam su pirmoke) ugdymą šeimoje, nors ir buvo visokių išorinių „ekspertų“ svarstymų, kad po metų atsibos tiek tėvams, tiek vaikams ir ant kelių šliaušime atgal į mokyklą. Po metų kaip tik viskas atrodo daug paprasčiau, lengviau ir drąsiau, o mokykla kuo toliau tuo mažiau patraukli. Visos kalbos, kad pervargsime yra tik nepagrįsti kažkieno įsitikinimai.

Nors buvo įdomu, kaip seksis namuose su dviem besimokančiaisiais, panašu, kad nuo to nei kiek ne sunkiau. Priešingai, vyresnysis gali ir padėti, kartu prisimindamas, ką gi ten mokėsi pirmoje klasėje.

Rugsėjis – tvarkaraščių tetris

Bene daugiausiai iššūkių rugsėjį kelia tvarkaraščiai, kuriuos šiemet teko derint šeimos komitete. Kadangi kai kurie darbai prasideda tik spalį, iki pat rugsėjo galo dar buvo keli nežinomieji, o tai iš tiesų nemenkas iššūkis planuojant artimiausius pusę metų. Nepaisant iššūkių, tetris kalendoriuje visai įdomus, ypač kai prie to prisideda dar ir darbovietės su skirtingų grupių studentų tvarkaraščių dėlione. Šiais metais stebuklingai lengvai viskas susidėliojo, nors laisvų tarpų mažiau nei tikėjausi. Tik vieno iš tikslų pasiekti nepavyko, visgi paroje valandų dar trūksta, turbūt valdžia kalta, neprideda 🙂

Kalendorius

Vaikų būrelis, papildomos anglų kalbos pamokos kartu su mokytoja, kokios mokykloje nebūna – visa tai irgi nugulė į savaitės planą. Būna dienų, kai atrodo lyg vestume žinių laidą tiesioginiam eteryje ir keistumėmės per sekundę. Prasilenkiam, perimam estafetę, pirmyn. Nors ir įtempta, bet kartais labai smagu, nes daromi mieli ir įdomūs darbai.

Iš „neįmanoma“ į „kitaip ir būt negalėjo“

Puikiai pamenu, kai visai neseniai, prieš keletą metų, namuose skambėjo frazė, kad niekam nereikia nuotolinių pamokų pradinukams, visi nori tik gyvai. Atėjo ta diena, kai viskas apsivertė aukštyn kojom. Reikia tokių pamokų, reikia kartais pagalbos vaikams ar jų tėvams, o laiko gyvai trūksta. Tai suteikia galimybę rinktis gyvenimą ir kur nors miškuose, pajūryje ar menkai apgyvendintoje saloje (jei tik joje yra internetas), o ne spraustis į miestą, vien tik dėl to, kad mokykla būtų arčiau.

Prieš nuotolinę pamoką

Mokyklos dar labiau atgraso

Švietimo situaciją stebiu. Matau vykstantį dalies mokytojų streiką, kuris man kelia labai daug klausimų. Nors ir palaikau, kad mokytojo darbas yra nuvertinamas, darbo užmokestis turėtų būtų didesnis, o pusės mokytojo funkcijų reikėtų atsisakyti, bet ne viskas streike iš profsąjungos pusės man yra aišku. Aš jei streikuočiau tai dėl kitų dalykų nei tie, kuriuos viešai deklaruoja streiko veidai.

Naujos (atnaujintos) bendrosios programos, apie kurias tiek daug buvo kalbama, bet staiga prislopo viskas ir ugdymo procesas vyksta be didesnių iššūkių (jei ne streikas). Atsirado naujas dalykas – gyvenimo įgūdžių pamokos, apie kurias diskusijų (jei tai galima pavadinti diskusijomis) gerokai daugiau nei reikia. Skaičiau tą programą atidžiau nei informatikos, nors pastaroji man turėtų būti įdomesnė. Galėčiau labai daug prirašyti, bet palauksiu kokios įdomesnės progos 🙂

Ne ekranui!

Buvo ir tokių mokyklų, kurios skelbia kovą telefonams. Nei per pamoką, nei per pertrauką – jokių telefonų mokykloje. Dar ir sulaukė paskatinimo, palaikymo, kad kitos mokyklos imtųsi panašių priemonių. Švietimo, mokymo įstaiga paremta draudimais. Prasilenkia su logika, bet anokia čia naujiena.

Tuo tarpu Seime kelią skinasi dar griežtesni dalykai – galimybė kraustyti vaikų kuprines, spinteles, peržiūrėti visus jų daiktus ieškant kažko draudžiamo. Nebūtinas joks pagrįstas įtarimas. Atidaroma dar viena patyčių dėžutė, gal net autostrada susidorojimui.

Narkotikai ir smurtas

Jokia naujiena, kad mokyklose yra narkotikų. Nesvetimas ten ir smurtas. Tik šį rugsėjį tai skamba daug garsiau. Tai mokytojas gauna, tai mokytoja trenkia. Prie mokyklos švaistytasi peiliais, problema matoma, policija apie tai sužino per vėlai. Liūdna. Mokyklose situacija, atrodė, gerėja, bet panašu, kad buvo tik tyla prieš audrą.

Narkotikai mokyklose

Jei išleisdami savo vaikus į mokyklas tėvai tikisi, kad tai saugi aplinka (tą man, beje, įrodinėjo ir savivaldybė kartu su vietine mokykla), tai tokios naujienos aiškiai parodo, kad visgi nėra taip jau ten saugu. Ne tik, kad yra šansas nukentėti nuo neadekvačių kitų vaikų, bet ir nelabai adekvačių mokytojų, o jei kas ir nutinka, pavyzdžiui, užpuola mokyklos teritorijoje kitos mokyklos vaikas, dar gali likti ir kaltas, net pagalba nebus iškviesta, tėvus informuoti irgi nevisada pasivarginama. Dabar sujunkime su aukščiau minėtais telefonų draudimais – toks vaikas, paisydamas griežtų taisyklių, net neturės kaip paskambinti tėvams ir pranešti apie realų pavojų jo sveikatai ir gyvybei. Dar tik baigėsi rugsėjis, o baisių naujienų iš mokyklų netrūksta.

Sklaidos svarba

Šis rugsėjis parodė, kad ugdymo šeimoje suvokimas vis dar yra kažkokiam kosmiškai žemam lygyje. Nors jau 3 metai kaip tai yra apibrėžta įstatymais, o tokį sprendimą priėmusių šeimų tikrai nemažėja. Pasirodė straipsnis apie mūsų šeimos pasirinkimą. Ne vieną žmogų po jo reikėjo pataisyti (nors net žurnalistės tekste užsimenama), kad ugdymas šeimoje nėra tas pats, kas mokymas namuose. Net parengiau šiokį tokį D.U.K. komentatoriams. Tik iki jų tokia informacija nenueina, matyt, per rimta. Todėl bet kokia sklaida parodant, kad toks būdas egzistuoja ir kai kam jis yra tinkamas (tikrai ne visiems), labai svarbi.

Net studentai, kurie ruošiasi savo magistro darbus sieti su ugdymo šeimoje tema, susiduria su rimtais iššūkiais. Sunku rasti vadovą, sunku gauti patvirtinimą temai, stengiamasi iš karto imti neigiamą kryptį (problemos, trūkumai, silpna socializacija ir kt.)

Naujų dalykų sklaidos svarbą parodė ir gyvenimo įgūdžių programos atsiradimas. Deja, labai daug, beprotiškai daug, žmonių nesupranta apie ką ji. Akcentuojamos detalės, už kurių galima užsikabint (taip, tikrai galima prisikabinti prie tokios literatūros, kuri ten rekomenduojama, bet ji irgi svarbi, tik gal ne vaikams, o mokytojams), kabinėjamasi prie detalių. Aš lygiai taip pat galėčiau kritikuot istorijos programą, nes man ji kelia labai daug klausimų, bet gerai neišmanau jos, galbūt ji ir turi būti tokia, neįdomi man, bet įdomi kitiems. Informatikos programa, pagaliau, bent jau priartėjo prie aktualijų. Bet apie ją užsiminta tik tiek, kad „iš ko dabar mokytojai turi mokytis apie dirbtinį intelektą“. Jei toks klausimas kyla – reikėtų keist sritį, informatikai turi sugebėt papasakot apie DI tiek, kiek prašo programa. Pasidomėjimui skiriant kokį pusvalandį.

Pasakiškas oras

Labai maloniai nustebino šis rugsėjis lepindamas saule ir šiluma. Net vakare, saulei nusileidus, lauke dar galima maloniai pabūti. Kone visą rugsėjį buvo pakankamai daug saulėtų dienų. Galvojau, kad nepamenu tokio šilto rugsėjo, bet iš tiesų prieš keletą metų Ąžuolas rugsėjo paskutinę savaitę ir jūroje braidė. Nors ir su striuke. Na, ne tropikai, bet visai malonu.

Tropikai namuose

Prieš pat rugsėjį į namus atkeliavo nauji augintiniai – drugeliai. Iš tiesų, atsivežėm tik kirminukus, tik gerokai vėliau namuose prasidėjo skraidymo pamokos. Vieniems pirmi skrydžiai išsiritus – kitiem galimybė iš arti matyti visą metamorfozės procesą nuo pat vikšriuko iki didžiulio drugelio. Niekada negalvojau, kad drugelis iš lėliukės gali išsiristi taip staiga. Prieš pamoką dar buvo lėliukė, o per pertauką jau nedrąsus drugelis.

Mini projektas, kuris nereikalauja daug, gali būti laisvai pritaikomas net ir mažame bute, o nauda mokymosi procese – didžiulė. Ar žinojote, kaip atrodo drugelio liežuvis? Ką jie valgo būdami vikšrais ir ką „užaugę“ iki drugelio? Kokioje stadijoje jie neliečiami, o kada galima imti? Kaip juos imti? Kaip prisivilioti? Per mėnesį visa tai išmokome įdomiuoju būdu.

Didžiulis drugelis namuose

O dabar atėjo spalis, gal bus kiek daugiau stabilumo ir sėslumo. Lauke vis anksčiau temsta, temperatūra irgi rečiau lepina, saulė ima atostogas, lietus grįžta į darbą. Svarbu nepanirt į rudenišką nuotaiką ir rast, kas džiugina: arbata prie židinio, karštas vynas, įdomus serialas* ar žygiai per lietų.

* rugsėjo 21 kaip tik Netflix’e pasirodė ketvirtas serialo Sex Education (lietuviškai buvo versta kaip „Sekso terapija“) sezonas. GĮP kontekste labai rekomenduoju pasižiūrėti. Nuo pirmo sezono, jei neteko matyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.