Šiandien jau rugsėjo 1 diena. Vasara bagėsi. Pastarųjų savaičių tipinę antraštę būtų galima išversti į tokią, kaip šio įrašo pavadinimas. Toks jausmas, kad rugsėjis ateina netikėtai. Kaip žiema užklumpa kelininkus. Planuoti sunkiai sekasi tiek ministerijai, tiek mokykloms, tiek ir tėvams.
Kiek daugiau naujovių
Šį rugsėjį tikrai yra kiek daugiau naujovių nei kasmet, bet apie jas jau gana seniai kalbama.
- Atnaujintos ugdymo programos
- Tarpiniai patikrinimai 11 klasėje
- Nauja lankomumo pateisinimo tvarka
Ir kelios senos problemos:
- Mokytojų stygius
- Maži mokytojų atlyginimai
- Prastos darbo sąlygos
Atnaujintos ugdymo programos
Ši tema jau gerą pusmetį vienaip ar kitaip apkalbama, o pastaruosius porą mėnesių yra ypač daug dėmesio sulaukianti „problema“. Yra iššūkių, negaliu nesutikti, bet spalvos labai sutirštintos. Vienų dalykų mokytojams iš tiesų yra daug naujovių, kitų – vos šiek tiek. Daug informacijos prikelta į emokykla.lt, bet apie tai kai kurie mokytojai nežino ir kas kartą pamatęs, kaip kažkas parodo pirštu matau nustebusių mokytojų. Kiti dar ir programų net neskaitė (bent jau kai kuriose mokytojų Facebook grupėse tokie pasivaidena).
Man, kaip dėstytojui, kiekvienais metais atsiranda bent 1 dalykas, kuriam reikia ruoštis. Ir, skirtingai nei mokytojams, medžiagos tam beveik nėra, didelė jos dalis – sudėtingi moksliniai straipsniai ir, žinoma, ne lietuvių kalba. Be viso to, ne visose įstaigose ir ne pagal visas darbo sutartis už tai yra mokama. Kaip ir kada pasiruošiu – mano reikalas. Aš tą žinojau, su tuo sutikau ir dėl to nematau problemų. Tuo tarpu mokytojams papildomai pasirengti yra skirta 7 mln. eurų, po 20% priedai tiems, kas turi pasiruošti. O tai, kad trūksta vadovėlių yra iššūkis, šiokia tokia problema, kuri nebuvo tinkamai sprendžiama, bet pasinaudoti e-medžiaga, skaitmeniniu turiniu ar senais vadovėliais – kodėl gi ne. Puikiai žinau, kad dalis informatikos mokytojų naudoja gerokai persenusius vadovėlius (net ne 10 metų senumo, o 15+), nes „o koks skirtumas, užduotys tinka“, bet šiandien tai jau tampa problema. Kažkodėl. Beveik nenaudojau vadovėlių dirbdamas mokykloje, labai retai studentams rekomenduoju vadovėlius ar knygas universitete ar kolegijoje, nes jos tiesiog nespėja su naujovėmis.
Tarpiniai 11-okų patikrinimai
Idėja skamba tikrai puikiai, bet dėl įgyvendinimo man kyla klausimų. Nors daug kas labai priešinasi, nes juk stresas, bereikalingi egzaminai ir pan. Tačiau iš tiesų tai šansas nuimti šiek tiek krūvio nuo abitūros egzaminų. Tik stebint informatikos egzaminą, tas krūvis kažkaip keistai padalintas. Man dar labai daug klausimų kelia, kaip bus iš tiesų, tad reikės skirti laiko pasigilinti įdėmiau. Kol kas 11 klasės patikrinimas neatrodo labai sudėtingas, tik vienas pastebėjimas – daugeliui informatikos mokytojų reikės anksčiau pradėti mokyti programuoti, o ne tempti iki paskutinės akimirkos. Dažnas į mane besikreipiantis 12-okas rugsėjį dar sunkiai skiria int nuo double, o kas yra ciklas iš viso nėra girdėję. Nors po kelių pamokų jau visa tai tampa kasdieniška. Gaila, kad tenka gaišti jų laiką pagrindams dėl mokytojų kaltės.
Tėvams: lankomumo pateisinimo tvarka
Ši rugsėjo 1 kitokia ir tėvams. Valdžia užmovė apynasrį tėvų rašteliams, kurie dažnai net būdavo ne tėvų rašyti. Kiek tai gerai, kiek blogai yra labai sunku pasakyti. Iš vienos pusės, sumažės piktnaudžiavimo iš pačių mokinių, iš kitos pusės – ribojamos įvairios žinių gavimo alternatyvos ar apsunkinamos tam tikros neplanuotos situacijos. Man neaktulu, mano vaikai nesimoko nuo 8 iki kažkada, mums nerūpi, pirmadienis ar šeštadienis šiandien.
Nuo dabar tėvai galės pateisinti dėl ligos iki 5 dienų per mėnesį, o dėl asmeninių priežasčių – iki trijų dienų per pusmetį. Bet yra išimčių – dėl kitų pagrįstų priežasčių. Kas tai? Kas vertins, ar tai tikrai pagrįstos priežastys? Be to, pateisinama priežastimi bus ir olimpiados, varžybos, mokyklos renginiai. Dėl pastarųjų tai man pikta. Jų yra stipriai per daug, dalis jų visiškai neduoda jokios naudos, dvelkia sovietų laikais ir dar užima mokymo valandas. Ypač to nesuprantu 11-12 kl. Puikiai pamenu ir kaip 11-okai ir 12-okai repetuodavo šimtadienius, paskutinius skambučius per pamokas. O po to pritrūksta pamokų pasiruošti egzaminams. Bent jau jie taip patys sakydavo.
Visa kita…
Senos bėdos, kaip maži atlyginimai, kurie nėra labai maži, bet yra tikrai per maži, prastos darbo sąlygos ir dėl viso to direktorių ašaros dėl mokytojų stygiaus yra kasdienės problemos, kurių sprendimas yra labai komplikuotas ir sunkiai įgyvendinamas, nes visi tikisi, kad tai išspręs ministerija, Vyriausybė. Bet tik viena kita mokykla kviesdama mokytojus nurodo, kad duoda mokomąsias medžiagas, padeda parengti pamokų planus, kad gali pasiūlyti mokytojo padėjėją arba antrąjį mokytoją kiekvienoje klasėje, kad mokykloje mokytojai turi pertraukas, o ne budėjimo prievoles, kad auklėtojas yra atskira pareigybė ir kad popierių ar rašiklius mokykla skiria tiek, kiek reikia, o ne 500 lapų bloką visiems metams.
O kai ateis įtraukusis ugdymas nuo 2024… Bet šiaip tai viskas bus gerai.
Ta pačia tema panašus, bet kitoks straipsnis ir Contribee.