Pagrindinė priežastis, kodėl šis klausimas kilo mano galvoj – svarstytos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis būtų draudžiamas alkoholio vartojimas žmonėms iki 20 metų. Neva tai padėtų išspręsti alkoholizmo problemą, sumažėtų galimybė įsigyti alkoholio nepilnamečiams ir jau pilnamečiams, bet kažkodėl išskirtiems asmenims. Šis, kiti priimami, siūlomi ir, laimei, kai kurie atmetami sprendimai, svarstymai ar šiaip politinės blevyzgos leidžia suprasti, kad Lietuvos jaunimas – nesavarankiškų pirmuonių būrys, tad pilnamečiais, už save atsakingais asmenimis reikėtų laikyti galbūt tuos, kuriems jaus ant torto degė 21 motinos ar tėvo uždegta žvakutė.
Siūlau 21 metų amžių, nes dauguma ribojimų būtent iki tokio amžiaus ir yra. Iš tiesų, ironizuoju, nes kiek teko permesti greitai akimis, 18-21 amžiaus jaunuoliai nėra didžioji dauguma itin skaudžių avarijų kaltininkų, nedaug jų figūruoja ir kituose nusikaltimuose. Tuo tarpu žvelgiant į vaizdą gatvėse (šį kartą omeny turiu Vilniaus Karoliniškių mikrorajoną, kuriame dažniausiai tenka svečiuotis) panašu, kad daugiau girtauja per 50 perkopę vyrai, o su alaus pakuotėmis einančius namo dažnai sutiksi ~30 metų asmenis. 18-21 metų jaunuolius lengva atskirti iš garso ir kvapo – muzika automobilyje ir cigarečių dūmai. Tad galbūt pirmiau reikėjo galvoti apie cigarečių ir tabako ribojimą, o ne alkoholio? Man asmeniškai didesnį diskomfortą sukelia ne kur prie šašlyko alų geriantys žmonės ar kavinėje kilnojantys alaus bokalą, o tie, kurie rūko viešoje vietoje, ypač jei dar ir pasitraukt nėra kur.
Grįžtant prie pilnametystės perkėlimo 3 metais į ateitį, tai būtų labai protingas sprendimas ir šeimų statistikai. Visų pirma, yra tikimybė, kad sumažėtų skyrybų, nes vestuvės galimos tik pilnamečiams arba emancipuotiems asmenims. Taip pat reikėtų dar pavėlinti lytinių santykių laiką, dėl visa ko, nes juk nepilnamečiai negalvoja, jie nėra atsakingi ir gali susigadinti gyvenimą vaiku. Vaikas gadina gyvenimą? Na gal, jei tavo tikslas turėti aukštąjį ir dirbti samdomą darbą. Reiktų padiskutuoti su tomis šeimomis, kurios vaikų susilaukė labai anksti, jei kas pažįstą tokią šeimą, atsiųskit kontaktus, pabendrausiu ir bus dar vienas įrašas tinklaraštyje. Jei dabar lytiniai santykiai galimi nuo 14 metų (o gal 16..?), tai reikėtų leisti ne anksčiau nei nuo 18, o jei pastoja iki 21 metų, atidžiai tikrinti, kaip yra dabar, kuomet tėvais tampama iki 18 metų. Gal net ir baudas numatyti? Nes bausti dabar populiariau nei šviesti.
Dar vienas dalykas, ką norėjo kažkada riboti, bet, laimei, ir to atsisakė politikai, automobiliai. Tiksliau teisė juos vairuoti. Norėta, kad 18-20 metų jaunuoliai galėtų vairuoti tik mažalitražius, silpnu varikliu varomus automobilius. Na, pavyzdžiui Smart, Daewoo Matiz ar seną Golf’ą. Tokie automobiliai galbūt ir nėra blogas pasirinkimas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos gyventojams, tačiau šie ir be automobilių puikiai gali išsiversti. Tuo tarpu jaunuoliai turintys šeimas (kol dar to neuždraudė, žr. aukščiau) į tokius automobilius turėtų grūstis nepatogiau nei į autobusą. Pats šiuo metu vairuoju miniveną (vienatūriu lietuviškai vadinamą), kurio variklio kubatūra labai didelė (3.3 L), tačiau tai būdinga visoms JAV gamintoms transporto priemonėms, tuo tarpu galios (116 ar 119 kW) ne tiek ir daug, įvertinus automobilio dydį ir svorį, galbūt net mažiau (kW/kg) nei tam pačiam Smart’e, kurio variklis 0,6 L ir 45 kW, reiktų skaičiuoti. Logiškas ribojimas? Nelabai, bet buvo rimtai svarstomas.
Tuo tarpu dabar atsivertęs Delfi, matau, kad vienas jaunas aktyvistas siūlo įteisinti, kaip ir Estijoje, balsavimą nuo 16 metų. Skamba kaip ir logiškai, nes jaunam žmogui ateityje reikės gyventi su išrinkta valdžia, tačiau žiūrint į tuos ribojimus, kuriuos norėta užkrauti jaunimui dėl jų neatsakingumo (alkoholis nuo 20, normalūs automobiliai nuo 20 ar 21), tai būtų katastrofa, nes politikai juk galėtų apgauti, suvilioti butaforinėmis idėjomis jaunus, naivius ir neatsakingus, šia diena gyvenančius, paauglius. Matyt, Estijos pavyzdžio mes čia tikrai nepaseksime.
Visas šitas padrikų minčių kratinys – ironiškas požiūris į mūsų valdžios sprendimus, beverčius laiko gaišimus svarstymuose, žvelgiant į kelis pavienius jaunuolius ir galvojant, kad visi jie nieko nesiekiantys, nieko nemąstantys, tik geriantys, rūkantis, neatsakingai vairuojantys (pabrėžiant BMW ir girtumą) ir prasilošiantys. Dėl to, matyt, ir šauktinius nuspręsta parsivaryt iš visų pasaulio kraštų, išauklėjant vyrais (juk tai tokia vyriškumo mokykla…) ir po to vėl paleidžiant, tik jau ūbagais pavertus.
P. S., manęs tai neliečia, perkopiau ir savo siūlomą pilnametystės ribą, tačiau tikintis, kad jaunimas liks Lietuvoje, gerbs ir mylės ją, kurs čia savo ateitį, paliks čia savo pinigus, reikėtų suteikti jiems daugiau galimybių, šviesti, auklėti, bet ne viską drausti, riboti ir laikyti juos pernelyg kvailais padarais (taip taip, netrūksta ir tikrų idiotų, bet jų yra visose amžiaus grupėse). O gal kaip tik valdžia supranta, kad mūsų jaunimas labai protingas, gabus ir savarankiškas, todėl svarsto visokius ribojimus, padėsiančius bukinti, lengviau valdyti jauną žmogų?