Investicijų pradžia: pirmos dvi paskolos

Šiandien, paskutinę rugsėjo dieną, atlikau pirmas investicijas į dvi paskolas. Vieną paskolą finansavau savo lėšomis (15 €), kitą – paskolų klubo suteiktu kuponu naujiems investuotojams. Viso 25 € – juokinga suma investuotojams, tačiau pažaisti su paskolų investicijomis man užteks. Plačiau apie tai rašiau pirmame įraše. Išsirinkti paskolą, į kurią investuoti nėra labai paprasta, ypač kai užkliūna įvairios detalės.

Atmestos paskolos

A paskolos reitingas, 24 mėnesiai, 1500 eurų – atrodytų labai patrauklus pasiūlymas. Iš karto mane pristabdė mažos palūkanos – 6%, tačiau nepaisant to, jog tai mažiau nei aš esu linkęs rinktis, trumpas paskolos terminas viliojo. Paskolos tikslas – sveikatos išlaidos. Viena iš situacijų, kai pateisinu bet kokį skolinimosi būdą, tačiau užkliuvo kitos detalės, lėmusios greitą atmetimą. Visų pirma, paskolos gavėjo pajamos „į rankas“ yra vos ne tokio dydžio kaip prašoma paskola – nežymiai viršijo 1300 €. Jei tai dar ne rodiklis atmesti paskolą, turimi įsipareigojimai atrodo labai įtartinai:

  • Būsto kreditas – 140 €
  • Vartojimo kreditas – beviek 275 €
  • Kreditinė kortelė – daugiau nei 30 €

Papildomi 70,40 € kasmėnesinių įmokų prie šios sumos ir susidaro maksimali leidžiama įsipareigojimų riba, tai yra, 40%. Iš viso galiojančių sutarčių net penkios. Pamatęs įsipareigojimus ir jų santykį tikrai nebūčiau linkęs tokio žmogaus priskirti A kredito reitingui. Dėl būsto kredito (mano akyse tai kaip tik suteikia šiokį tokį patikimumą, nes bankas yra teigiamai įvertinęs paskolos gavėją) ir nedidelių kreditinės kortelės įmokų būtų viskas gerai, tačiau tokio dydžio vartojimo kreditas atrodo kiek baugiai ir ėmiau labai abejoti, ar kreditas tikrai imamas sveikatos išlaidoms padengti.

Dar vienas atmestas kreditas buvo kur kas didesnėmis palūkanomis – 18%. Kredito reitingas – B. Terminas – 60 mėn. Tokie kreditai man atrodo dar tinkami investuoti, tačiau vėl užkliuvo akys už pateiktų detalių. Visų pirma, kredito suma – 10 tūkst. eurų. O tai reiškia nemenkas kasmėnesines įmokas. Konkrečiai – 264,34 €. Jei paskolos gavėjas prarastų darbą ar staiga sumažėtų pajamos, tokio dydžio įmokų mokėjimas būtų nemenka našta. Kiek gelbsti tai, jog pagal pateiktus duomenis jis yra susituokęs, gyvena Vilniuje ir yra darbingo amžiaus (tarp 30-40 metų amžiaus.). Sutuoktinės pajamos yra dvigubai didesnės nei paskolos įmoka, tačiau yra ir kitų įsipareigojimų – virš 100 € sudaro vartojimo kreditas, o 150 € kiti įsipareigojimai finansų įstaigai. Viena kiek rečiau pastebima detalė – išlaikomų asmenų skaičius yra nulis. Tai reiškia, jog jis neturi vaikų. Nemaža rizika, kad per artimiausius penkerius metus šeimoje gali atsirasti vaikas, o tai dar labiau sumažins asmens galimybę grąžinti paskolą. Be to, nenurodytas joks turimas turtas, tai reiškia, kad asmuo neturi nei nuosavo būsto, nei automobilio. Arba kitais žodžiais – neturi ką prarasti. Dar įdomiau, jog paskolos tikslas – būsto remontas. 10 tūkst. eurų ne nuosavo būsto remontui skamba labai įtariai. Atmečiau ir šią paskolą.

Pirmoji pasirinkta paskola

Pirmoji paskola, į kurią investavau 10 € – 2200 eurų 60 mėn. laikotarpiui. Palūkanos atitiko mano rėmus (11%), geras sistemos suteiktas kredito reitingas (A), o ir paskolos tikslas aiškus – automobilio įsigijimas (registruojamas ir vertę turintis turtas). Visgi, dvejonių turėjau. Pirmiausia, išlaikomų asmenų skaičius netgi du. Labiausiai neramina, jog paskolos gavėjo pajamos yra mažesnės nei minimali alga. Tačiau nėra jokių kitų įsipareigojimų, o nemažai sutarčių sėkmingai užbaigta be skolų. Panašu, jog asmuo atsakingai žiūri į finansinius įsipareigojimus. Be to, jaunas amžius – mažiau nei 30 metų – reiškia, jog yra galimybė, kad pajamos augs, tik kiša koją gyvenama vieta – nedidelis miestas. Pateiktas ir konkretus bei man priimtinas paaiškinimas, kodėl reikalinga paskola, tai suteikia dar daugiau patikimumo.

Antroji paskola

Antroji paskola taip pat buvo su 11% palūkanomis, A reitingo ir 60 mėn. Tik suma šiek tiek didesnė – 3000 €. Tikslas labai abstraktus – vartojimui. Papildomame paaiškinime nurodyta, jog tai baldams. Na, skolintis baldams pats nebūčiau linkęs. Gavėjas virš 40 metų, nevedęs, turintis aukštąjį išsilavinimą, savo būstą ir automobilį. O veiklos sritis labai artima man – IT specialistas. Nepatiko turimi įsipareigojimai, iš kurių beveik 130 € sudaro kreditinė kortelė. Taip pat yra 150 € lizingo įmokos. Pagal apvalią sumą spėju, jog tai lizingas 10 mėn. be pabrangimo. Įtraukus ir šią paskolą bendras įsipareigojimų santykis siekia 30%, nėra labai daug, tad surizikuoju skolinti.

Deja, teko pašalinti nemažai duomenų. Didelis asmens duomenų saugojimo vajus paskatino nerizikuoti ir nekelti ekrano kopijų, kuriose matytųsi konkretesnė informacija. Kelsiu tik savo paskolų profilį ir maksimaliai nuasmenintą informaciją, tad dauguma skaičių bus šiek tiek suapvalinti, siekiant, jog nepavyktų identifikuoti paskolos prašytojo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.