Akademinės atostogos mokiniams jau realu

Nepaisant to, kad jau ir dabar nebūdavo didelių problemų dėl sunkių mokinių ligų, priimtas įstatymas, jog nuo šio rugsėjo mokiniai turės teisę į akademines atostogas. Skirtingai nei universitete, priežastys turi būti pakankamai rimtos, o ne „dėl asmeninių priežasčių“. Tad akademinės atostogos mokiniams šiek tiek kitokios, bet kartu ir panašios.

Švietimo įstatyme, kurio pakeitimai įsigalios 2023-09-01, rašoma, kad

Mokinys turi teisę: … 13) į akademines atostogas dėl ligos, gydytojų konsultacinei komisijai rekomendavus, arba nėštumo ir gimdymo ar atostogų vaikui prižiūrėti metu, neprarandant mokinio statuso ir teisės po akademinių atostogų tęsti mokymąsi toje mokykloje, kurioje mokėsi prieš akademines atostogas

Tai reiškia, kad šiaip sau paatostogauti neišeis ir tam turi būti rimtos priežastys. Didžioji dalis pradėjusių komentuoti (pvz. šis LRT įrašas Facebook’e) šį atnaujinimą akcentuoja tik vieną dalį – nėštumą ir gimdymą. Neva tai tik paskatins daugiau gimdyti mokyklinio amžiaus. Nelabai matau realių priežasčių, kodėl dėl tokio sprendimo gali daugėti gimdančių nepilnamečių. Pinigų už tai nesiūlo 🙂 Tiesa, nemažai 12-okų jau pilnamečiai, jei ėjo „standartiškai“ nuo 7 į mokyklą, o ne „išsišokėliškai“ nuo 6. Nes vaikams gi reikia vaikystės, – pasakė močiutė ir įjungė anūkui televizorių. Sarkazmas, žinoma.

Akademinės atostogos mokiniams – nauja, bet faktiškai pokyčių bus mažai

Šis įstatymo pakeitimas nėra kažkokia didelė naujovė – tai tik aiškesnis apibrėžimas ir mažiau galimybių interpretuoti savaip, ką mokyklos labai dažnai linkę daryti. Gydytojų komisija nuspręs, pasiūlys, vaikas (ar jo tėvai, globėjai) paprašys, mokykla privalės tenkinti tokį prašymą. Po akademinių atostogų priimti atgal į mokyklą tęsti mokslų. Jei tik mokinys norės grįžti.

Šis pokytis gali tapti viena iš išeičių, kuomet nepavyksta laiku susitvarkyti dokumentų dėl ugdymo šeimoje ar likus porai mėnesių iki mokslų metų pabaigos vaikui keičiant aplinką (gal net šalį). Situacijų, kuomet tai yra geras punktas – daug, tačiau daug kam kliūna būtent nėštumas, gimdymas ar vaiko priežiūra (džiugu, įstatymas leidžia pastarąja pasinaudoti ne tik mamoms – mokinėms, bet ir tėvams).

Padės akademinės atostogos mokiniams ir tuo atveju, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių kilo rimtų psichologinių problemų (skyrybos, netektys, ligos ar dar kas nors) ir mokslai tampa mažiausiai įdomi veikla, o jei dar patyčios iš bendraklasių ar psichologinis smurtas iš mokytojų nėra svetima. Metai, du ar trys (maksimalus laikas) be mokyklos, koncentruojantis į savo problemų sprendimą gali būti labai svarbūs ir naudingi.

Tik svaiginsis ir gimdys!!!

Nėštumo testas

Nors daugumai čia Laisvės partijos narkotikų ir sekso stūmimas, bet atsiranda ir žiaurių komentatorių, kurie, matyt, gyvenime nėra susidūrę su situacijomis ne iš vadovėlio. Pavyzdžiui, siūlymas darytis abortą ir domėtis pamokom, o ne nėštumu. Atsiranda ir tokių keistuolių, kuriems šis įstatymo pakeitimas atrodo kaip būdas suvaryt visus spec. poreikių vaikus į akademines atostogos, nes mokyklos tam nepasiruošę ir čia joms gelbėjimosi ratas. Eilinė sąmokslo teorija. Įmanoma teoriškai, bet skamba net ne juokingai, o kvailai.

Negaliu rasti sąsajos tarp lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo, LGBT+ teisių, partnerystės įstatymo ir šios Švietimo įstatymo dalies. Na, nesiriša man tai niekaip. Beje, gimdymas ir LGBT+ tai iš viso sunkiai galima rasti ryšį, ypač vadovaujantis tipiniais komentatoriais. Bet kai kurie sau prieštaraudami tai įžiūri.

Mokytojams baisu (tik neaišku kodėl)

Žiauriausia, kad tarp komentuojančių yra ir mokytojų, kurie galvoja, kad dabar jau puls vos ne 12-kos gimdyt, nes gi įstatymas tą skatina. Aš nelabai įsivaizduoju, kokia yra atmosfera tokioje mokykloje, jei mokytojams tokie vaizdiniai kyla. Įdomu, ką gi veikia tos mokyklos soc. darbuotojai, psichologai, galų gale, ką toje mokykloje veikia tokio siauro mąstymo mokytojai.

Kiti gi užjaučia mokytojus, nes bus daug einančių atostogauti. O koks skirtumas mokytojui? Gal net geriau? Nebus mokinio, kuris trukdo, nes neturi motyvacijos. Galbūt nebus ir to, kuris pasirodo kartą ar du per mėnesį, o likusį laiką leidžia tai sanatorijoje, tai ligoninėje.


P.S. reikia nepamiršti, kad kalbai pasisukus apie lytiškumo pamokas taip labai daug neigiamų komentarų, neva viską ir taip sužino per biologijos pamokas ar iš interneto. Tik net ir pilnametystės sulaukę mokiniai kartais turi tokį suvokimą apie kūną, brandą ir įvairius procesus, kad nenustebčiau jei jie bijo gandrų ar parduotuvės daržovių skyriuje pamatę kopūstus pereina į kitą pusę. Maža ka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.