Ir vėl: siūlo sekmadieniais ir per šventes neleist dirbt prekybos centrams

Jei prieš kurį laiką (kai buvo elektros kainų pikas) „Norfa“ labai aktyviai palaikė idėją nedirbti sekmadieniais, tai prieš keletą savaičių į viešumą išlindo Andrius Kupčinskas su panašiu siūlymu – neleisti dirbti didiesiems prekybos centrams (500+ kv. m.) sekmadieniais ir šventinėmis dienomis. Ir dabar vis pajudinamas šis klausimas. Aš visada turiu tą patį klausimą? O kodėl būtent prekybos centrai sekmadienį turi „ilsėtis“?

Sekmadienis – viena iš 7 savaitės dienų

Muziejai, bibliotekos, paštas dažniausiai nedirba sekmadienį ir pirmadienį. Mokyklos, didelė dalis valstybinių įstaigų nedirba šeštadienį ir sekmadienį. Aš nedirbu tada, kada noriu arba pagal savo pageidavimus susidėliojęs tvarkaraštį. Kartais nedirbu ketvirtadienį, kartais antradienį, mėgstu nedirbti penktadienį, nes tai diena, kuomet prasideda nemažai įdomių renginių ar puiki proga anksčiau išvyktį į saviatgalio keliones. Tad kodėl būtent sekmadienį siūlo A. Kupčinskas? Gal geriau šeštadienį? Jaučiu religinius motyvus, tačiau primenu, jog Konstitucija aiškiai sako, kad Lietuvoje valstybinės religijos nėra.

Jei „Norfa“ aktyviai palaiko draudimą dirbti sekmadienį, tai „Maxima“ yra kiek kitokios nuomonės. Jų atstovės teigimu būtent sekmadienį žmonės planuoja savo pirkinius ateinančiai darbo savaitei. Galbūt karantinas padėjo žmonėms išmokti planuoti savo pirkinius. Dabar tą protingą ir padedantį taupytį įgūdį kažkodėl norima paversti nelabai patogiu. Na, kodėl „Norfa“ sutiktų nedirbti sekmadienį aš suprantu – mano aplinkoje nėra žmonių, kurie savaitinius ar kitokius didesnės apimties pirkimus darytų būtent šiame prekybos tinkle. Tad „Norfai“ tai būtų puiki priemonė sutaupyti ar išlošti konkurencinėje kovoje, bet patys iniciatyvos nedirbti nerodo, nes puikiai supranta, kad taip pat ir praloštų.

Argumentai

A. Kupčinkso argumentai gana silpni. Tikisi, kad sekmadienį daugiau klientų galėtų sulaukti maži prekybos centrai, būtų užtikrintas laisvadienis darbuotojams, taupoma energija.

Nauda mažiems prekybos centrams

Labai abejoju, ar daugėtų žmonių sekmadienį mažame prekybos centre. Kur kas labiau tikėtina, kad daugiau žmonių spausis į tuos pačius prekybos centres šeštadienį. Ypač tie, kurie perka daugiau, pavyzdžiui, visai savaitei. Vienintelė nauda mažiesiems – netikėti svečiai, pasibaigusi grietinė ar kitos smulkmenos. Tai nėra geras gelbėjimo ratas. Greičiau perdžiūvęs šiaudas skęstančiam.

Laisvadienis darbuotojams

Bene kvailiausia, ką girdžiu. Ir, kaip bebūtų keista, masė komentatorių tą palaiko ir mano, kad sekmadienis tai galimybė prekybcentrių darbuotojams pailsėti ir pabūti su šeima. Iš vienos pusės, tiesos tame galima įžvelgti, tačiau mano žiniomis, nei viename prekybos centre niekas nedirba 7 dienas per savaitę nuo ryto iki vakaro. Grafikas yra slenkantis ir neretai kur kas geresnis nei, pavyzdžiui, gydytojų, ugniagesių ar kt. Keli Facebook’o „ekspertų“ komentarai. Galvojau, žmonės jau išmoko mąstyti ir mato daugiau nei kažkur kažką girdėjau.

Taip, prekybos centre nesu dirbęs, tačiau labai artimi žmonės dirbo. Ir dirbo sekmadieniais, per šventes, nes tokį darbą dirbant tikslas yra vienas – pinigai, o savaitgaliais ir šventinėmis dienomis atlygis yra didesnis (tą reglamentuoja ir Darbo kodeksas).

Be kita ko, manau, kad ribojimas dirbti sekmadieniais atims galimybę užsidirbti pragyvenimui tiems, kurie negali dirbti darbo dienomis, pavyzdžiui, studentai. Jiems tai yra galimybė užsidirbti, kai kurie prekybos centrai yra pakankamai lankstūs šiuo klausimu ir suteikia tokią galimybę, kiti galbūt mažiau lankstūs, bet tokia galimybė yra ir ja, puikiai žinau, naudojasi studentai, kurie negali gyventi iš tėvų kišenės ar išgyveni iš juokingai mažų stipendijų.

Energijos taupymas

Na čia tai šūvis į priešingą šoną. Prekybos centruose įjungta begalė šaldytuvų, palaikoma tam tikra temperatūra, kuri aktuali ne tik klientams, bet ir prekėms. Išjungtos šviesos (jei galimybės leidžia, kai kurie prekybos centrai per naktį laiko įjungtas šviesas, greičiausiai, dėl stebėjimo kamerų įrašų kokybės), kondicionieriai – taip, tai yra galimybė taupyti, tačiau sutaupyta suma per vieną papildomą nedarbo dieną savaitėje turėtų būti juokinga. Tikrai galima taupyti ir efektyviau, pavyzdžiui, naudojant atsinaujinančią energiją, mažinant reklaminių ekranų kiekį ir t. t. Kiek matėte prekybos centrų su įrengtomis saulės ar vėjo jėgainėmis ant stogų, virš parkingų?

Kur dingsta laisvė rinktis?

Jei kažkam netinka darbas savaitgalį, per šventes, vėlai vakare, galbūt laikas rinktis kitokį darbą? Galbūt vertėtų kelti klausimą, kodėl yra netinkamos sąlygos, jei jos iš tiesų yra netinkamos? Riboti, drausti ir bausti spėsime visada. Tuo tarpu kelio atgal dažnai nebūna.

Beje, labai dažnai girdžiu pavyzdžius iš Norvegijos, Vokietijos, dabar jau ir Lenkijos. Ten sekmadienis prekybos centrai nedirba. Tačiau jei jau imam iš tų šalių kažką, tai imkime pilnai. Parodykite Vokietijos didžiuosius prekybos centrus tokios vietose kaip Kauno ar Vilniaus Akropoliai. Gal iškelkime už miesto ir mes? Bus daug kam tikrai patogiau. Gyvenant Vilniuje ilgą laiką patiko Maxima Bazė prie A1 kelio – kone ideali vieta. Nors ir tolokai, bet ne į miestą, o už jo. Ir dažniausiai apsipirkdavau joje gerokai po 22 val. – ir žmonių mažiau, ir skubėt nebėra kur. Dar labai pasigendu 24 val. per parą dirbančių didžiųjų prekybos centrų. Kiek žinau, nebeliko nei vieno didelio prekybos centro, kuris dirbtų visą parą. O kartais taip patogu apsipirkti paryčiais ar vėlai vakare, pavyzdžiui, grįžtant iš kelionės. Tik daugumos tikslas, matyt, kitoks nei mano – kai tik atsirado alkoholio pirkimo laiko ribojimas, palaipsniui išnyko 24/7 dirbantys prekybos centrai. Tai panašiai gali išnykti ir dirbantys prekybos centrai sekmadienį.

Kaimo realybė

Dar vienas dalykas – mažesnių miestų, miestelių ir kaimų gyventojai. Didieji prekybos centrai, savaime suprantama, yra didmiesčiuose. Galima, žinoma, gauti visų būtiniausių prekių (ne kartą esu girdėjęs, jog ir Ignalinoje visko pakanka, nereikia būt išlepusiu ir išrankiu), tačiau jei norisi kažko, ko nėra arti, palepinti save ar netgi sutaupyti (elementarus pavyzdys, kai kurios prekės mažesniuose tinkluose yra tik mažesnėmis pakuotėmis ir tai gana stipriai kelia jų kainą) – tenka vykti į kurį nors didesnį miestą. Sekmadienis tam puikiai tinkama diena, bet dabar norima, kad tokia diena išnyktų. Žinoma, prisitaikyti galima, bet kodėl tai turėtų būti norma? Iš kitos pusės, niekas neskaičiuoja, kiek gi tų „provincialų“ važinėja į kitą miestą apsipirkt?

Beje, Reddit’e (toks socialinis tinklas, kurį sunkiai lietuviai prisijaukina) šiuo klausimu taip pat užvirė diskusija, pasisakė ir gyvenantys Danijoje, Švedijoje – prekybos tinklai ten dirba sekmadieniais, Danija turėjo ribojimus ir juos atšaukė. Matyt, nepasiteisino, o mes bandome perimti nevykusius sprendimus.

Papildymas

Tiesa, jau parašius šį įrašą pamačiau LRT straipsnį su daugiau kritikos. Gaila, kritika labai dvelkia didžiųjų tinklų įtaka, tačiau paminėtos šventinės dienos, kurių metu ir 2-3 dienas gali nedirbti prekybos tinklai. Iš tiesų, kodėl gi tokios dienos, kaip Rasos, gegužės 1 ar netgi Vėlynės (išstūmusios ilges) kartu su visų šventųjų diena (štai čia ir gali atsirast trys iš eilės nedarbo dienos) turėtų reikšti prekybos ribojimus? Tai nėra dienos, kurios turėtų atitikti tą „pabuvimo kartu su šeima“ idėją. Įsivaizduoju, koks chaosas butų visą tą kapinių turizmo (arba ką pagalvos kaimynai) savaitę. Kaip ir Vasario 16-oji ar Kovo 11-oji. Tai dienos, kurios turi gana aiškias žinutes, jų paminėjimas neturi būti visos dienos darbas.

Tai ar tikrai mums trukdo prekybos centrai sekmadienį, Andriau?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.