Šiukšlės – purvina tema

Šiukšlių išvežimas yra toks labai savotiškas dalykas. Kai pradedi gilintis, ten tikrai nešvaru, smirda ir labai slidu. Nešvaru ne dėl šiukšlių, o dėl sprendimų, smirda ne pūvančiomis atliekomis, bet monopolija, ir slidu ne dėl banano žievių (animacinių filmukų įtaka), bet dėl galiojančių teisės aktų.

Paslysti ant banano žievės

Prieš 4 metus

Prieš daugiau keturis metus, kai atsiėmiau konteinerius (taip, reikėjo važiuoti į Ignaliną ir parsivežti pačiam), paklausiau savivaldybės įmonės, kuri atsakinga už mano šiukšles, ar galima gauti ir rūšiavimo konteinerius, ypač plastikui. Deja, ne. Nebuvo tokios galimybės, niekas iš mano užkampio neveš (nors yra bendri „puponautai“ keliose vietose kaime), bet jau tuoj tuoj pasiūlys ir gyvenantiems individualiuose namuose. Ėjo laikas, bėgo dienos, savaitės, mėnesiai ir metai. Ir štai 2023 balandį „Kompatos“ kieme jau stovi konteineriai ir stiklui, ir plastikui. Birželį (taip, net du mėnesius vežė) jie atkeliavo ir į kiemą, o pirmas išvežimas buvo… spalį.

Nors dar 2021 metais tuometinis direktorius aiškino, kaip laukia konteinerių ir kuo greičiau pradės juos vežti, tuo lengviau bus spręsti finansines problemas (tuomet įmonė buvo stipriai įklimpusi į skolas), galiausiai direktorius buvo patrauktas į šoną (STT užkliuvo jo galimybė užsėsti tris kėdes vienu metu) , jį pakeitę dabartinė vadovė, atėjusi iš „Švenčionių švaros“.

Įmonė dirba pelningai, bet… kelia kainas

Atliekų vežimas – būtina paslauga, kurios negali atsisakyti (tą riboja ir įstatymai), nėra ir konkurencijos, nebent labai sudėtingi keliai, apie kuriuos vis pasvarstau, bet tam labai reikėtų vieningai sutarti su kaimynais. Labai abejoju bet kokia sėkme dėl to. Vienas toks rimtesnis pasvarstymas buvo šiemet, kai Ignalinos r. sav. Taryba vasarą leido indeksuoti kainas, aiškindami, kad tai nėra kainų kėlimas, tik indeksavimas, bet galutinėse sąskaitos visiems šiukšlių išvežimas pabrango. Pabrango ir fiksuota dalis, kurią mėgstu vadinti NT mokesčiu. Gražūs žodžiai, slidi riba tarp terminų. Pakėlė beveik 30%, nes:

  • Pakilo vartų mokestis (čia buvo argumentas Nr. 1)
  • 2022 labai išaugo kuro ir elektros kainos (2022 metais iš tiesų kuras buvo labai brangus, bet 2023 vėl atpigo, pvz. 2022 rugpjūtį elektros kaina buvo 48 ct už 1 kWh + persiuntimas, PVM ir kt., o 2023 brangiausias mėnuo buvo rugsėjis – beveik 12 ct už 1 kWh)
  • ypatingai brangiai kainuoja senų šiukšliavežių remontas (10 tūkst. ir daugiau per mėn.)

Labai įdomu, kad apie kainų pokyčius SĮ „Kompata“ paskelbia visa savaite vėliau nei kainos įsigaliojo. Tikėtina, kad „o koks skirtumas, jie (klientai) vis tiek neturi pasirinkimo“. Arba užmiršo prisijungimo duomenis prie svetainės, bet čia jau ne klientų rūpestis. Pamenu, dirbant savivaldybės įmonėje (nors ir UAB) kainas reikėdavo skelbti bent mėnesį prieš įsigaliojant. Koks teisės aktas tą nurodo nesugebėjau rasti, bet mėnuo atrodo gana sąžiningas terminas.

Įsivaizduoju, pakeliui kainas ir savo klientams pranešu jau suteikęs paslaugą. Būtų paskutiniai klientai. Ir, tikėtina, teisminiai ginčai. Bet čia savivaldybės įstaiga, čia dzin. Beje, jų pačių svetainėje prie D.U.K., kur dažniausiai ir bandysi ieškoti kainų, nes pati svetainė yra paini ir žvėriškai nepatogi, vis dar pateikiamas senas dydis. O jau 2024 sausis, bet kam rūpi. Juk tik prieš 4 mėnesius ta kaina pasikeitė.

Tuo tarpu įmonės pelnas net ir tais sunkiais 2022-aisiais buvo 28 tūkst. eurų, o 2021 – 58 tūkst. Kai kažkas pasiūlė atsinaujinti taip brangiai remontuojamas senas šiukšliavežes, vienas iš tarybos narių, palaikęs indeksavimą, atkirto, kad o koks skirtumas, remontui 10 tūkst. ar naujos šiukšliavežės lizingui. Net atsisukau įrašą perklausyt dar kartą. Taip kalba žmogus, kuris priima rajonui svarbius sprendimus. Trumparegiškumo pavyzdys.

Orūs atlyginimai

Dėl kainų indeksavimo, kuris neva būtinas įmonei toliau gyvuoti, iš dalies kaltas ir, kaip vadovė teigė, noras mokėti orius atlyginimus darbuotojams. Pagal rekvizitai.lt* šiuo metu tas orus vidutinis atlyginimas yra „net“ 1164,09 € „ant popieriaus“. Mediana vos 1008,76 €, tad orus eilinio darbuotojo atlyginimas yra maždaug nuo 720 iki 800 € į rankas. Labai „orus“. Svetainėje pavyko rasti (ir tai tik per paiešką) 2022 I ketv. darbo užmokestį, vėliau, matyt, atsakingas už skelbimą asmuo paliko įstaigą. Arba už tokią algą dirbt aptingo, suprantu jį. Tuo metu aukščiausią atlyginimą gaudavo šiukšliavežio vairuotojai (jų tebuvo 2) – 1076 eurus. Vos vos atsiliko net 4 pardavimo vadybininkai – 1071 eur. Metinėje 2022 metų ataskaitoje vidutinis darbo užmokestis buvo nurodytas 947,92 eur. Nuo 2024 m. sausio 1 tai būtų vos 7,92 daugiau nei MMA.

* vėliau buvo atnaujinti duomenys ir 2023-11 atlyginimas stipriai šoko įviršų. Vidurkis tapo 1483,74, bet mediana pakilo vos vos – iki 1059,6 €.

Deja, bet vadovės darbo užmokestis yra slepiamas (kaip ir daug ko iš vadovų rajone). Net nėra jos nuotraukos ir CV, kas šiaip jau yra privaloma pagal Vyriausybės nutarimą dėl bendrųjų reikalavimų tokių įstaigų svetainėms.

Kainos pas mus ir kitur

Šiek tiek panagrinėjau kainas kai kuriose kitose savivaldybėse. Ypač kaimyninėse. Nusprendžiau palyginti, kaip tai atrodo šalia naujų Ignalinos r. kainų. Tiesa, lyginau dar lapkritį, po to kainas galėjo pakelti nemažai savivaldybių, neseku visų jų naujienų. Diagramoje – 4 konteinerių po 120 litrų išvežimas individualių namų savininkams. Būtent už tiek moku ir aš. Tiesa, įmanoma, kad yra neatitikimų, nes kai kurie atliekų vežėjai kainas nurodę taip, kad jas suprasti reikia atskiro mokslo.

Lenkia tik Anykščiai ir Visaginas. Pastarasis kiek įdomus variantas, kadangi ten vyrauja butai, o individualūs namai daugiausiai soduose, kur turėtų būti bendro naudojimo konteineriai. Tad gal ir kaina dėl to tokia labai savotiška. Labai viliojanti kaina Rokiškio rajone, įmonė dirba pelningai. Gal reikėtų perduot Ignalinos atliekas Rokiškiui?

Situacija su butais (skaičiavimui naudotas 70 kv. m. plotas ir 4 gyvenantys asmenys, kadangi labai skirtingos skaičiavimo sistemos), kainos nurodytos per mėn.:

Čia jau įdomiau su Visaginu. Kaina iš aukščiausios krenta į žemiausias. Man vis dar kyla abejonių, ar tinkamai skaičiavau, bet nesugebėjau rast savo klaidos. Anykščiai vis dar antilyderiai, o Ignalina prie brangininkų kartu su Molėtais. Įdomu, kad net Neringa, miestas su labai nepatogia geografine padėtimi, sugeba pasiūlyti šiukšlių išvežimą gerokai pigiau nei Ignalina.

Stambiagabaričių atliekų tvarkymas

Vienas iš galvos skausmų atliekant net ir minimalius remonto darbus savarankiškai – didelių gabaritų atliekos. Elementariausiai pakeista kriauklė jau negali būti metama į bendro naudojimo konteinerius (butų gyventojams) ar į buitinių atliekų konteinerį, į kurį net ir netilptų, nebent sudaužant. Vienas iš sprendimų – atliekų priėmimo aikštelės. Džiugu, kad jų daugėja, bet ir su jomis yra bėdų.

Visų pirma, niekada nežinai, kiek laiko ten užtruksi. Jei jau susiformavusi eilė, net ir atvykęs ryte gali likt prie uždarų vartų per pietus. Pavasarį, kai daugybė žmonių tvarkosi savo sodybas eilės susidaro nemenkos, o darbo tempas bent jau Ignalinos aikštelėje yra toks, kad gali ir veltui atvažiuoti. 40 km į vieną pusę nėra jau tiek ir mažai (kita rajone esanti aikštelė – už 60 km). Tiesa, apie Ignalinos atliekų aikštelė net Google atsiliepimai smagūs. Ten dirba „viršininkas“, kuris gali ir nx pasiųst, ir rėkt pradėt, ir kažkokias savo tiesas įrodinėt. Bet svarbiausia – sveria atliekas akimis. Nemačiau nei karto, kad būtų naudojamos svarstyklės. O po kiekvieno apsilankymo stengiasi padaryti taip, kad turėtum jaustis jam skolingas ir labai dėkingas.

Galų gale, reikia turėti kaip tas dideles aliekas nuvežti. Ne visi turi automobilius, o autobusu, nors nuo 2024 m. ir nemokamai, seno unitazo ar kriauklės vežimas į aikštelę būtų įdomus reiškinys.

Seno unitazo išvežimas Ignalinos autobusu

Tuo tarpu daugelyje kitų savivaldybių kartą ar du per metus (net ir Rokiškyje, kur atliekų išvežimas įtartinai pigus, tai vyksta du kartus per metus) vykdomas didelių gabaritų atliekų surinkimas. Patogu ir skatina šiukšlių atsikratyti tvarkingai, o ne miškuose ar kur kitur nuošaliau. Didelė dalis bent jau Didžiasalio gyventojų tokias atliekas tiesiog palieka prie konteinerių ir tai jiems yra normalu, nors iš tiesų už tai galėtų būti baudžiami. Visokius tualetus, kriaukles, fotelius ir panašius daiktus anksčiau ar vėliau išveža, bet kelis mėnesius jie tiesiog kviečia pasinaudoti. Tiesa, gal ir yra tokia paslauga vykdoma, tik apie ją žino išrinktieji, nes su informacijos sklaida Ignalinos rajone yra sunku. Tai parodo ir atnaujintų kainų paskelbimo greitis.

Maisto atliekų tvarkymas

2024-ųjų įdomybė yra maisto atliekų tvarkymas ir atskiras rūšiavimas. Jei vieni miestai / rajonai apie tai kalbėjo gana seniai, tai Ignalinoje apie tai kalbos atsirado ne anksčiau nei lapkritį. Galų gale paaiškėjo, kad rūšiuos maistą tik daugiabučių gyventojai ir tik Ignalinos mieste bei Vidiškių k. Didžiasalis, kuriame virš 30 daugiabučių, pamirštas. Dūkštas, kuris šiaip jau turi miesto statusą, irgi. Argumentų nemačiau. Nori sužinoti, ko gero, skambink ir klausk. Kaip ir su kelių valymu.

Beje, jei anksčiau nemažai kur buvo dalinamos kompostavimo dėžės tai Ignalinos rajone nepavyko rasti informacijos apie tai. Nusipirk pats, jei nori. Arba pasigamink. Ne problema, bet keista, kad kurortiniame rajone į tai neinvestuojama. Gal ne veltui tiek šiukšlių radau kasinėdamas žemę. Nuo kaulų iki vaistų buteliukų ar populiaraus gėrimo apylinkėse.

Šiukšlės. Visur vien tik šiukšlės. Atliekų tvarkymas „senuoju būdu“

Dar vienas užkliuvęs dalykas, kad tie, kurie nerūšiuos maisto atliekų gali gauti iki 600 € siekiančias baudas, bet vos keliose savivaldybės rūšiavimas pradedamas laiku – nuo sausio 1. Laiko pasiruošti nebuvo? Turbūt gruodį sužinojo, jog toks reikalavimas yra arba, kaip visada, tikėjosi, kad dar nukels, atšauks. Na, o Didžiasalio daugiabučių gyventojams, kurie neturi savo žemės lopinėlio, automatiškai teks tapti pažeidėjais be jokios sveiko proto galimybės būti atsakingais ir tausojančiais.

Grafikai

Bėdų su šiukšlėmis yra daug. Pavyzdžiui, net neįsivaizduoju, kada artimiausiu metu veš stiklo atliekas, kurias vežė rudenį. Žadėjo 2 kartus per metus, bet grafikų – nėra. Konteineris net 240 litrų, įdomu kaip atlaikys pilną stiklo konteinerį tos dvi plastikinės rankenos. Buitinių atliekų išvežimo grafikai yra tik mėnesiui į priekį. Lygiai taip ir su kartą per mėnesį vežamu plastiku. Kiek dairausi, tiek matau, kad metams į priekį tokie grafikai sudaromi ir patvirtinami, o Ignalinoje gyvenama šia diena. Ką čia planuot, reikia džiaugtis, kad šį mėnesį ištempsim – toks požiūris labai populiarus. Tai liečia ne tik šiukšles, bet ir šilumos ūkį, daugiabučių priežiūrą, tik va kelių priežiūra yra labai toli į ateitį planuojamą – kam nukast ir barstyt jei pavasarį nutirps.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.