Po teksto apie šiukšles galvojau apie tai jau tikrai neteks daugiau rašyti, bet pasirodė (stebuklas) metiniai antrinių žaliavų surinkimo grafikai. Vietoje žadėto kas mėnesį renkamo plastiko – šaltuoju metų laiku dvigubai rečiau. Gal ir galima būtų suprasti tuose kaimuose, kurie yra paežerėse, nes ten dauguma gyventojų yra vasarotojai, bet net ir tie keli gyventojai atliekas kažkur turi „padėt“. Nepaisant visko, kas mėnesį plastikas/popierius/metalas renkamas tik Ignalinos mieste. Dūkšte (miestas, kad ir kaip keistai tai beskambėtų), Didžiasalyje, Vidiškėse – tris mėnesius (vasarį, balandį ir lapkritį) plastiko neveš. Argumentų, žinoma, nėra. Turbūt reikia paskambinti ir klausti. Spėju bus tipinis atsakymas, nesusidaro tiek, nėra pinigų ir pan.
Šiaip tebūčiau išsiburbėjęs kokiam Facebook’o poste, bet beieškodamas to pažado vežti kas mėnesį pastebėjau vieną punktą (81) Ignalinos rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse:
Taigi, net ir savivaldybės mero patvirtintose taisyklėse aiškiai nurodyta, kad turi būti tuštinama ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Ilgiausias tarpas Didžiasalyje tarp surinkimo yra didesnis nei du mėnesiai – 65 dienos.
Tuo tarpu minėtų „sezoninių“ kaimų gyventojams plastiką išvežinės tik nuo gegužės iki spalio.
Apie stiklo atliekų surinkimo dažnumą nieko neradau, bet grafike esančios dvi dienos per metus ir pasirinktos datos labai savotiškos, ypač tuose kaimuose, kur veš tik po kartą per metus: birželį arba liepą. Jei visgi būtų galima kelti hipotezę, kad ten tik vasarotojai (bet jei išdalinti konteineriai, tikėtina, yra deklaravusių gyvenamą vietą ir turinčių atliekų vežimo sutartį), kodėl stiklas išvežamas ne besibaigiant vasaros sezonui, o vidury jo? Dabar žmonės priklaups atliekų, dalį jų išveš, o dalis liks per žiemą. Nors ne kartą esu gavęs patarimą – neieškok logikos Ignalinoj, čia jos nėra. Ypač valdžioj (nesvarbu, ar LSD partija, ar valstiečiai, imituojantys žaliuosius – kitų čia faktiškai nėra).
Stambiagabaričių atliekų išvežimas apvažiavimo būdu
Labai pavydžiu rajonams, kur turi tokią paslaugą ir netgi nemokamai iki tam tikros ribos. Mes turim porą aikštelių ir atliekų nuvežimas iki jų – pačių mūsų reikalas. Bet stop! Vėl tos pačios taisyklės sako, kad „Didelių gabaritų atliekos iš atliekų turėtojų yra surenkamos apvažiavimo būdu pagal grafiką ne rečiau kaip 2 kartus per metus.“ Apie tai informuoja savivaldybė ir (ar) atliekų tvarkytojas. Per tiek metų, kiek čia gyvenu negirdėjau šitos paslaugos. Tiesa, gal ir čia reikia skambinti į seniūnija/savivaldybę/Kompatą ir klausinėti, kada bus tokia „pramoga“. Kaip ir su kelių valymu – nenuvalyta? Skambink, klausinėk. Nes skaidrumas, viešumas ir visa kita panašaus toli gražu ne stiprioji Ignalinos r. pusė. Būtų įdomu pamatyti statistiką, kiek iš tiesų vyko tokių važiavimų ir kuriose rajono vietose. Dar įdomiau būtų pamatyti, kur apie tai buvo skelbiama. Gal kokio Jono Jonaičio facebook’e.
Privaloma naudotis savivaldybės atliekų tvarkymo sistema
Įdomus taisyklėse punktas, jog atliekų turėtojai privalo naudotis savivaldybės organizuojama komunalinių atliekų tvarkymo sistema. Tai reiškia, kad aš neturiu teisės rinktis jokio kito tiekėjo, net jei man ir tiktų, kad šiukšliavežė važiuotų iš Klaipėdos bei mokėčiau už tai kosminę kainą. Esu svarstęs panaišą galimybę ne kartą.
Šiaip jau labai nemėgstu to šeimamaršistų mėgstamo „tai pažeidžia mano konstitucines teises“, bet šiuo atveju iš tiesų jaučiuosi įkaitu. Kylančios kainos (suvyniotos į indeksavimo terminą), priverstinis mokėjimas net už negyvenamą lūšną, iš kurios šiukšlių net neveža (beje, mokama gerokai daugiau nei būtų reikėję mokėti NT mokesčio), prasta kokybė, tragiškas aptarnavimas ir net savo pačių taisyklių nepaisymas. Tai ne kas kito kaip Konstitucijos 46 str. dalies apie monopolizavimo draudimą ir sąžiningą konkurenciją pažeidimas. Elektros rinka buvo liberalizuota (kas šiaip jau labai nenusisekę mano akimis), bet šiukšlių rinka vis dar be pasirinkimo laisvės. Lygiai taip ir nėra pasirinkimo vietinei spaudai, ten atskira pažeidimų puokštė, pavyzdžiui čia (2 ir 3 svarstyti klausimai). Kitas laikraštis sugebėjo numirti, o dar vienas, laikinai pabuvo tik tol, kol globojanti partija valdė rajoną.
Rūšiuoti privalome visi
Nepamirškime, jog privaloma ir rūšiuoti. Sąžiningai rūšiuojant plastiką ir metalą mums, 5 asmenų šeimai, to 240 litrų konteinerio mėnesiui užtenka vos vos. Jei dar mestume ir popierių, pavyzdžiui įvairias dėžutes ar tai, ką supiešė vaikai, neužtektų nė per kur. Tad, panašu, kovo mėnesį plastiko konteineris bus perpildytas. Visi pasiūlymai padėti maišą šalia ar pan. skamba kiek juokingai, nes esant vėjui tie maišai bus kažkur kaimo vidury, o kur dar pusiau laukinės katės ar palaidi šunys, kuriems kokia mėsos pakuotė visai skaniai kvepia.
Be abejo, galime, kaip anksčiau, mesti plastiko pakuotes į mišrių atliekų konteinerius, kurie vežami du kartus per mėnesį. Teoriškai tai tampa pažeidimu, mat rūšiuoti yra privaloma. Kaip ir su maisto atliekomis nuo šių metų, tačiau Didžiasalyje, kaip ir beveik jokiame kitame kaime, jos nebus renkamos. Beje, įdomu tai, kad Dūkšto mieste nerinks, o Vidiškių kaime – rinks. Nors ir yra prielaida, kad kaimuose žmonės turi kur kompostuoti, tačiau Didžiasalyje daugiabučių daugiau nei Vidiškėse. Be to, komposto dėžės neturiu net ir gyvendamas name. Daugelis rajonų dalino tokias gyventojams, bet apie Ignalinoje ar rajone dalinamas komposto dėžes negirdėjau niekada. Nori? Nusipirk arba pasidaryk pats.
Šiai dienai namuose turėtų būti du arba trys mišrių atliekų konteineriai (jei ne rūšiavimo konteineriai, tai mano kieme turėtų stovėti 2,5 konteinerio), stiklo konteineris, plastiko pakuočių konteineris, kompostinė bioskaidžioms atliekoms, reikia sugalvoti kur kaupti tekstilę ir depozitą, nes taromato kaime nėra, o vietinės parduotuvės priima tik pas juos pirktą tarą (suprantu ir jas, atvežčiau tiek, kiek įprastai išvežu į Ignaliną ar Vilnių, neturėtų kur dėt)
Paslaugų kokybė irgi ne stebuklas
Dar viena problema, po paskutinio išvežimo dalis plastiko atliekų liko konteineryje. Tuo skundėsi ir ignalinietis vienoje Facebook grupėje, tad tai jau ne tik mano problema. Plastiko pakuotės yra lengvos, todėl nekrenta taip, kaip buitinės atliekos, ypač žiemą. Viskas, ko reikėtų, tiesiog išverčiant su pagaliu, šluota, gal kokiu specialiu įrankiu, sujudinti jas ir pabandyti išversti dar kartą. Ar kas nors tai daro? Be abejo, ne. Be viso to, net ir konteinerius ne visada sugeba patraukt bent minimaliai nuo gatvės. Ne kartą paliko tiesiog gatvėje, nors pagal jau minėtas taisykles konteinerius privalo grąžinti ten, iš kur jie buvo paimti. Skuba, matyt, bet tai tik mažina kokybę ir pasitenkinimą teikiama privaloma paslauga be alternatyvų. Kam nors rūpi? Ne, džiaukis, kad iš viso veža.
Beje, sąskaitoje už lapkritį ir gruodį puikuojasi tokia eilutė „Paslauga už papildomą komunalinių atliekų išvežimą“. Kiekis 2 išv. sk. Mokėti 5,44 su PVM. Formuluotė truputį prasilenkia su lietuvių kalbos taisyklėmis, bet suprast įmanoma. 2 išvežimai, kurie buvo užsakyti kaip papildoma paslauga, bet tokios paslaugos aš neužsakiau. Kaip ir suprantu, kas čia yra (lapkričio mėn. buvo 3 vežimai vietoj 2), bet pagal sutartį tai jau yra kažkas ne taip. Jų pačių standartinėje sutartyje aiškiai parašyta, kad esant daugiau šiukšlių reikia kreiptis ir užsakyti papildomą išvežamą kiekį. Aš 100% esu tikras, kad dėl to nesikreipiau. Pagal nutylėjimą išvežė, bet tai nėra teisinga. SĮ „Kompata“ atsakymus pasistengsiu įdėti čia.
Seniūnijoms irgi negalioja taisyklės
Tos pačios Ignalinos r. savivaldybės, bet jau kitos taisyklės apie tvarką ir švarą. Kai supratau, kad pokalbiai telefonu apie prastai prižiūrimas gatves ir kitas su tuo susijusias problemas yra beverčiai, pacitavau keletą punktų naujam Didžiasalio seniūnui, gavau standartinį valstybės tarnautojų atsakymą, kur kažkas apie ribotas galimybes, pastangas, kitur ne geriau ir t.t. Ypač kliūna tai, jog numatyta barstyti slidumą mažinančias medžiagas, bet šią žiemą (kaip ir praeitą) mano gatvė, kurioje yra darželis, keli daugiabučiai ir, svarbiausia, nėra šaligatvio, jokios druskos ar smėlio nematė. Na gerai, pernai druskos ir smėlio mišinio bei pjuvenų su pelenais šiek tiek matė mano kiemo prieigos, nes barsčiausi gatvę pats. Šiemet sniego mažiau, o susidariusias provėžas nustumiu nuo kelio aš (nors to daryti ne tik neturėčiau, bet šiaip jau net ir nelabai galiu) – traktorius, panašu, nepajėgus. Arba nepajėgus traktoristas. Tokiu atveju ledas ne toks neįveikiamas man tampa. Nors velniškai slidu. O šiandien (sausio 27), kai pradėjau šį įrašą, susidariusi ir nenuvalyta sniego košė tapo ne šiaip ledu, bet tokiu, kuris gali ir padangą prapjauti, ir nukritus žmogui pridaryti rimtų ilgalaikių pasekmių. Kam nors rūpi? Ne, net šią žiemą įvykusi tragiška nelaimė neprivertė susimąstyti. Matyt, asmeniškai nepalietė tų, kurie gali daryti įtaką.
Studentų pasiteisinimai geresni
Be viso to, atsiranda ir labai įdomių paaiškinimų. Pavyzdžiui, gatvės nebuvo valomos laiku, nes turimas tik vienas traktorius ir tik vienas darbuotojas, kuris traktoriumi tą dieną buvo išvykęs į Ignaliną maisto davinių nepasiturintiems (dauguma jų – tiesiog tinginiai bedarbiai, kurie nė piršto nepajudina, kad turėtų darbą). Į kritiką dėl nebarstymo (nors tą reglamentuoja taisyklės) atsakoma paaiškinant kažkokias naujas, savo sugalvotas taisykles. Besiskundžiantiems Facebook’e pasiūloma eiti ir patiems valyti. Arba dar kokiais epitetais pasimėtoma. Net iš seniūnijos darbuotojų. Etiketas? Pagarba? Klaidų pripažinimas? Niekada. Prioritetinių zonų nėra, tvarkos apibrėžtos nėra, į pusę klausimų leidžiama sau neatsakyti ir t.t. Ar savivaldybė bent pagrūmos pirštu? Tikėtina, ne, nors laiškai buvo siųsti pirmiausiai jai.
Štai visai neseniai gatvių apšvietimas dar labiau sutrupėjo. Ne dėl to, kad dienos ilgėja, bet dėl to, kad šviesos išjungiamos nebe 22 val., o 21 val. Išjungiamos net ir ten, kur yra perėjos, kur šiaip dažnai vaikšto žmonės. Vieną vakarą jau po 22 valandos leisdamas laiką lauke per 10 minučių pastebėjau 2 asmenis vedžiojančius šunis (vienas be jokio šviesos šaltinio) ir tris pravažiavusius automobilius. Akivaizdu, ne visi miega tokiu metu. Taupoma gyvybių sąskaita. Tebūnie, aš stengiuos turėti žibintuvėlį, o grįžęs vėlai automobiliu įjungiu maksimalų budrumą dėl šunų vedžiotojų, kurių dalis nesugeba net pavadžio įsigyti.
Reikalaujantys, kritikuojantys ar besidomintys čia nepageidaujami
Savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų požiūris man ne naujiena. Jei kažko reikalauji – kaip tu drįsti, net jei tai ir priklauso, gi nėra galimybių, o tu čia į save žiūri, kažkam gi dar blogiau (svarbiausia – lygintis į blogesnius). Jei kažko prašai – suvynios taip, kad galimybių nėra ir kaip tu čia dabar prašai, gi šiaip jau vos ne viską turi, o kiti vos galą su galu suduria. Jei pateiki konkrečius skaičius ar teisės aktus – tavęs bijo, vengia ir nekenčia, nes atsikirsti daugumai jau per sunku. Atsirado mat, protingas. Arba, jei intelektas visai nulinis, pradeda kažką sapaliot, kad įstatymai tik popieriukas ir pan. Kaip drįsti nesuprasti vietinių „paniatkių“? Žodynas irgi panašus kaip tų, kur jos vis dar labai svarbios. Kritika? Padaryk geriau. Na ir būtinai – „jei kitur geriau tai ten ir važiuok“. Tai puikiai įrodo, kodėl dauguma kaimų ir mažų miestų yra pasmerkti.
Pamenu dar kai dirbau vienoje iš savivaldybės įmonių, savivaldybės darbuotoja pasakė, kad būtina naudoti vieną paslaugą (beje, mokamą). Į klausimą, o kam mums, konkrečiai tai įmonei, ji reikalinga, jei šiaip jau mes nesinaudojam? Iš jos reakcijos supratau, kad klausimo užduot neturėjau teisės. Atsakymo, žinoma, negavau. Na, nebent „nes reikia, naudosi ir suprasi“ yra atsakymas. Daugiau ji su manimi net nebešnekėjo tiesiogiai, skambindavo kolegei, kuri už tai nebuvo atsakinga.
Daug neskaidrumų
Konkursų skaidrumas, kai atšaukiami neva dėl aprašo pakeitimo, bet įkeliamas toks pats aprašas, nuolatinis konkursų neskelbimas laiku (Didžiasalio seniūno konkursas stipriai vėlavo, taip pat, yra savivaldybės įstaiga, kuri direktoriaus neturi jau keletą metų, o konkurso dar net nebandė skelbti). Be kita ko, nevengiama ir Facebook komentarų ištrinti, pavyzdžiui, kai po susijusia naujiena gyventojai pateikia savo įžvalgas kaip būtų galima tobulinti autobusų grafikus, ką pakeisti. Matyt, neparankūs žmonės, ne draugai, nes kai kurių kitų komentarai liko. Mano, beje, irgi buvo ištrintas, nors nieko tokio, dėl ko būtų poreikis savivaldybei trinti, nepasakiau. Gal kažkas atidirbinėja Facebook komentarų trynėjo etatą ir trūko tų 5-6 ištrintų komentarų iki savaitės normos.
Tuo tarpu jokia Ignalinos rajono seniūnija neturi savo interneto puslapio, nemačiau ir socialinių tinklų viešų. Viskas yra tik iš lūpų į lūpas arba per kažkokį konkretų asmenį. Tu turi tai žinoti pats, jei tau aktualu. Tą pajutau nuo pat pirmos dienos kai čia atsikrausčiau ir per 10 metų postūmio faktiškai jokio. Nors 2023 pavasario rinkimuose skaidrumas, viešumas, bendravimas su gyventojais buvo viena iš pagrindinių žinučių rinkėjams.